آخرین اخبار
ارسال به دوستان

یلدریم: اجازه تشكیل دولت جعلی در عراق و سوریه را نمی‌دهیم

به گزارش نما - ایرنا نوشت: بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه گفت: به هیچ وجه اجازه تشکیل دولت های ساختگی و جعلی در جنوب مرزهای خود در کشور عراق و سوریه را نخواهیم داد.

یلدریم روز جمعه پس از اقامه نماز جمعه در مصاحبه با خبرنگاران افزود: ترکیه وجود دولت های جعلی را در مرزهای خود تحمل نخواهد کرد و در این باره تماس های خود را با کشورهای مرتبط ادامه می دهیم.

وی بیان کرد: تحت هیچ شرایطی امکان و اجازه تهدید منافع ملی، حق حاکمیت و هر نوع اقدامی که امنیت ما را بر هم بزند، نخواهیم داد.

وی در ادامه با اشاره به تحولات چند روز اخیر در ادلب سوریه گفت: تدابیر لازم در 150 کیلومتر از مرز استان هاتای ترکیه با سوریه اتخاذ شده است چرا که هم اکنون برخی گروه‌های افراطی این مناطق را در اختیار گرفته اند.

وی ادامه داد: ترکیه به دلیل تحولات موجود در این مناطق تدابیر لازم را به منظور جلوگیری از فجایع انسانی و نیز مقابله با تهدیدات مرزهای خود اتخاذ کرده است.

مقامات اقلیم کردستان عراق اعلام کرده اند که همه پرسی استقلال این منطقه را در ماه نهم سال جاری میلادی(25 سپتامبرـ سوم مهرماه 1396) میلادی برگزار می کنند.

این تصمیم اقلیم کردستان عراق موجب واکنش های منفی کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه را در پی داشت به طوری که این کشورها مخالفت جدی خود را با هر گونه تغییر در تمامیت ارضی کشورهای منطقه اعلام کردند.

دولت ترکیه همچنین مدعی است که دو تشکیلات شبه نظامی کُردی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) در صدد ایجاد کشور مستقل در شمال سوریه هستند و بر این اساس ترکیه به رغم دشمنی با دولت قانونی سوریه و تجاوز نظامی به خاک این کشور، همواره از تمامیت ارضی سوریه دفاع و اعلام کرده است که اجازه تاسیس دولت و یا تشکیلات خودگردان کُردی در شمال سوریه را نخواهد داد.

ثبت: ۱۳۹۶/۵/۲۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
Captcha