آخرین اخبار
ارسال به دوستان

لایه نفتی پارس جنوبی هم به توتال می رسد؟

در صورت خرید بخش نفت و گاز شركت مرسك دانمارك توسط توتال و به سرانجام رسیدن مذاكرات ایران و مرسك بر روی توسعه فاز دوم لایه نفتی پارس جنوبی، این پروژه هم به توتال می رسد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، پس از سالها تأخیر در اجرای پروژه توسعه ای لایه نفتی پارس جنوبی توسط ایران، عصر روز بیست و نهم اسفند 95 نخستین بشکه نفت تولیدی ایران از این میدان مشترک برداشت شد.

ایران تولید نفت از لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی را با 5 هزار بشکه در روز آغاز کرد و اکنون بعد از گذشت حدود 5 ماه ، تولید نفت ایران از پارس جنوبی به حدود 25 هزار بشکه در روز رسیده است. به گفته مدیران مربوطه، تولید نفت ایران از این لایه نفتی تا 35 هزار بشکه در روز نیز ظرفیت دارد که رفته رفته قرار است به این ظرفیت برسیم.

این میزان برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی در فاز نخست توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی محقق شده و قرار است فاز دوم توسعه این میدان مشترک، با واگذاری پروژه به شرکت های صاحب صلاحیت خارجی اجرایی شود.

در این خصوص مذاکراتی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت مرسک دانمارک در حال انجام است. در جریان این مذاکرات که حدود یکسال در حال انجام است، مطالعاتی از سوی این شرکت دانمارکی انجام شده و طرح اولیه ای به ایران ارائه شده اما این طرح مورد توافق مدیران صنعت نفت ایران نبود. از اینرو مذاکرات برای رسیدن به توافق های فنی و مالی دو طرفه ادامه دارد.

امروز خبرگزاری رویترز از کپنهاگ خبر داد که شرکت فرانسوی توتال در حال خرید شاخه نفت و گاز شرکت مرسک به قیمت هفت میلیارد و 450 میلیون دلار است.

از اینرو در صورت خرید بخش نفت و گاز شرکت مرسک دانمارک توسط توتال و به سرانجام رسیدن مذاکرات ایران و مرسک بر روی توسعه فاز دئم لایه نفتی پارس جنوبی، این پروژه هم به توتال می رسد.
ثبت: ۱۳۹۶/۵/۳۰

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
Captcha