افزایش صادرات برق به پاكستان تا ۳۰۰۰ مگاوات

مدیرعامل برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینكه سال گذشته 482 هزار مگاوات ساعت برق به كشور پاكستان صادر شده است، گفت:در صورت تأمین اعتبار پروژه‌ها، تقاضای پاكستان به واردات برق از ایران به 3000 مگاوات افزایش خواهد یافت.
به‌ گزارش نما به نقل از فارس، محبعلی قزاق جاهد در مورد آخرین وضعیت صادرات برق از این استان به کشور پاکستان اظهار داشت: در حال حاضر از طریق یک خط انتقال 132 کیلوولت که از جکیگور سیستان و بلوچستان ایران تا منطقه «مَند» پاکستان ادامه دارد 100 مگاوات برق صادر می‌شود.

وی افزود: همچنین از طریق 2 خط 20 کیلوولت در منطقه میرجاوه و سراوان حدود 4 مگاوات برق به پاکستان صادر می‌شود که با احتساب این دو خط می‌توان گفت کل میزان صادرات به این کشور همسایه حدود 104 مگاوات است.
وی تصریح کرد: در سال گذشته در مجموع حدود 482 هزار مگاوات ساعت برق به کشور پاکستان از طریق این سه خط صادر شده است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در مورد صادرات برق به بندر گوادر پاکستان نیز گفت: خط 230 کیلوولتی در منطقه «پلان» چابهار در حال احداث است که در صورت تکمیل آن می‌توان صادرات برق به پاکستان و بندر گوادر را تا 300 مگاوات افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: قبل از دولت تدبیر و امید توافقاتی مبنی بر صادرات 1000 مگاوات برق از میرجاوه به کویته صورت گرفته بود و بر اساس آن باید سه مشاور ایرانی، پاکستانی و بین المللی، مطالعات اولیه پروژه را انجام می‌دادند که متاسفانه در همان مرحله مقدماتی و مطالعه اولیه مانده است.

وی اضافه کرد: البته این قصور متوجه طرف پاکستانی است، چرا که برای واردات چنین ظرفیتی باید حدود 500 کیلومتر خط انتقال در خاک پاکستان احداث می‌شد که متاسفانه به دلیل عدم تأمین اعتبار مالی مسکوت مانده است.

وی تصریح کرد: هزینه اجرای چنین پروژه‌ای بیبش از 1000 میلیارد تومان برآورد شده است.

وی گفت: در صورت تأمین اعتبار پروژه‌ها، نیاز پاکستان به واردات برق از ایران به بیش از 3000 مگاوات افزایش خواهد یافت.
ثبت: ۱۳۹۶/۹/۱۸