حمله رئیس سازمان محیط زیست به كشاورزی و قانون برنامه ششم

رئیس سازمان محیط زیست برنامه ششم را تحمیلی خواند و ادعا كرد كه از بالا تحمیل می‌شود كه چقدر باید تولید (محصولات كشاورزی) كنیم بدون اینكه توجه شود ظرفیت چقدر وجود دارد.
به گزارش نما،‌ عیسی کلانتری امروز در همایش روز جهانی خاک در محل وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: در گذشته 15 تا 20 میلیون نفر جمعیت در کشور داشتیم و هر چه خواستیم آب و خاک را استفاده کردیم اما با افزایش جمعیت نیازها اضافه شد که آن چیزی که بی‌ارزش بود ارزش پیدا کرد و در مواردی مانند خاک به بحران رسیدیم و در آب از بحران گذشته‌ایم.

وی افزود: اکنون جمعیت به 80 میلیون نفر رسیده است و برای خیلی‌ها شاید نحوه استفاده از منابع محدود مهم نباشد.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: قوانین تحمیلی مانند برنامه ششم خارج از ظرفیت‌های موجود تحمیل شده است و این برنامه با امکانات موجود در کشور سازگار نیست بنابراین خارج از پایداری منابع استفاده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی که نیاز به گوشت بیشتر داریم تعداد دام‌ها را افزایش می‌دهیم و با این کار پوشش گیاهی از بین می‌رود و در نتیجه آن خاک نیز از بین خواهد رفت و آب باران دیگر در سنگ مادر نفوذ نمی‌کند جنگل ضعیف می‌شود، درختان خشک می‌شوند و یک رفتار نادرست به طور زنجیره‌وار همه چیز را برهم می‌ریزد و با محیط زیستی مواجه می‌شویم که از همه نظر تجدیدناپذیر است؛ در این محیط زیست یوزپلنگ از بین می‌رود و بعد به دنبال پروژه‌های نژاد می‌رویم.

کلانتری تصریح کرد: ما از پایه درباره مسائل زیست محیطی مشکل داریم و وقتی از اول اصول را زیر پا می‌گذاریم تا آخر دیوار کج می شود.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: باید مشخص شود که چقدر آب و خاک و ظرفیت داریم! و در نهایت محیط زیست تخریب می‌شود اما از بالا به ما تحمیل می‌کنند که به چه اندازه تولید کنیم و نگاه نمی‌کنند که چقدر ظرفیت داریم.

وی افزود: این نسل یکی از بدترین نسل‌های سرزمین است و چیزی برای نسل‌های بعد باقی نگذاشته است و معلوم نیست که آیندگان درباره ما چگونه قضاویت می‌کنند.وی گفت: باید به وظایف خود عمل کرده و امکانات تجدیدپذیر را تجدیدناپذیر نکنیم و حقوقهای نسل آینده را باقی بگذاریم.

رئیس سازمان محیط زیست در خطابی که محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به نظر می‌رسید اظهار کرد: آیا هر چه سیاستگذاری می‌شود و خواسته می‌شود باید تسلیم شویم به چه قیمتی؟!وی گفت: خاک مانند آب دارد به سمت ورشکستگی می‌رود و با ایجاد سازمان جدید، افزایش بودجه و یا ایجاد وزارت خاک و جنگل مشکلات برطرف نمی‌شود.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: باید در ابتدا فرهنگ را درست کنیم و بگوییم ای مردم ظرفیت‌های این کشور محدود است و با این حجم استفاده از ظرفیت‌ها نمی‌توانیم برای نسل‌های آینده چیزی باقی بگذاریم.کلانتری افزود: هی نگوییم ما کشور بزرگی هستیم! منابع ما محدود است باقیمانده نیازمان را باید وارد کنیم و در صورتی که قصد افزایش جمعیت داریم این افزایش جمعیت باید منوط به واردات باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان محیط زیست برای سال آینده گفت: به 4 موضوع اصلی آلودگی هوا، پسماندها بویژه در مناطق شمالی کشور، تالابها و ریزگردها در بودجه سال آینده توجه شده است.رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه عملیات فزیکی بسیار پرحجم است و در مواردی می‌تواند آموزش و فرهنگسازی را جایگزین کرد گفت: با افزایش فرهنسگازی و آموزش نتایج بهتری از عملیات فیزیکی به دست می‌آوریم.

کلانتری در پایان سخنان خود گفت: برای هر وجب از این خاک مملکت ده‌ها شهید داده شده است و نباید به آسانی آن را از دست بدهیم و آن را باید برای نسل‌های آینده نگه داریم تا شرمنده نباشیم و جلوی فرسایش خاک را بگیریم.
منبع: تسنیم
ثبت: ۱۳۹۶/۹/۱۹