آخرین اخبار
ارسال به دوستان

موارد مختل كننده عملكرد كبد را بشناسید

متخصص‌ گوارش‌ گفت: بیماری كبد متأسفانه امروزه در میان مردم ایران و دنیا به دلیل مصرف‌ انواع فست‌ فودها‌ و تغییر سبك زندگی و همچنین نداشتن برنامه غذایی مناسب‌ شیوع پیدا كرده است.

به گزارش نما به نقل از باشگاه خبرنگاران، پیمان ادیبی‌ متخصص‌ گوارش‌ گفت : بیماری کبد متأسفانه امروزه در میان مردم ایران و دنیا به دلیل مصرف‌ انواع فست‌ فودها‌ و تغییر سبک زندگی و همچنین نداشتن برنامه غذایی مناسب‌ شیوع پیدا کرده است و علت اصلی‌ ابتلا به این بیماری چرب بودن کبد افراد و اختلال در کارآیی‌ این عضو حیاتی‌ بدن است.

وی بیان کرد: بر اثر کم تحرکی‌ و تغییر شیوه زندگی‌ و همچنین‌ چاقی‌، کبد اشباع‌ از چربی می‌شود و این عضو از بدن که پالایشگاه‌ انسان به حساب می‌آید بر اثر تجمع چربی کارکرد خود را از دست می‌دهد.

ادیبی با بیان اینکه ابتلا به کبد چرب‌ و یا به اصطلاح کبد‌ سیروزی‌ یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در بین افراد محسوب می‌شود، افزود: آلودگی هوا و ذرات معلق‌ موجود در آن بر روی مواد غذایی مصرفی‌ افراد می‌نشیند‌ و همین مسئله باعث‌ بروز مشکلاتی در کارکرد‌ کبد‌ نیز می شود، به طوری که اگر کبد افراد دچار چربی بیش از حد شود باید برای ادامه حیات‌ از کبد فرد سالم به بیمار پیوند زده شود.

وی عنوان کرد: معمولاً عمل پیوند کبد از طریق‌ افرادی که دچار مرگ مغزی شده انجام می‌شود و درصد‌ کمی از پیوندها از کبد افراد زنده انجام می شود.ادیبی تأکید کرد: پیوند کبد از افراد فوت شده بسیار راحت‌تر است زیرا فرد دهنده کبد اگر در قید حیات باشد برای این عمل مشکلات خاص خود را دارد.
ثبت: ۱۳۹۶/۹/۲۶

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
Captcha