سهم قابل توجه ایران در صادرات برق

مدیركل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع وزارت نیرو گفت: برق یكی از منابع استراتژیك برای كشور‌ها محسوب می‌شود و چون ایران سهم بزرگی در این تبادل به خود اختصاص داده عملا حذف ایران از مبادلات امكان پذیر نخواهد بود.
به گزارش نما، در سال‌های اخیر ایران به عنوان یکی از مهمترین کشور‌های صادرکننده برق در منطقه مطرح شده و در این بین با امضای قرارداد‌های بلند مدت سهم قابل توجهی از این صادرات را نصیب خود کرده است.

این نکته حائز اهمیت است که کالا و خدمات صنعت برق ایران از استاندارد‌های بین‌المللی برخوردار بوده و همین امر باعث توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار‌های جهانی شده است.

این درحالی است که محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو چندی پیش در خصوص افق صادرات برق ایران تاکید کرد: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای افزایش صادرات برق کشور، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات برق ایران به ۳۳میلیارد دلار برسد.

در همین راستا عبدالصاحب ارجمند مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع وزارت نیرو در گفتگو با خبرگزاری میزان در خصوص تبعات حذف ایران از مبادلات برق در منطقه گفت: با قرارداد‌های بلند مدت منعقد شده در زمینه صادرات برق با کشور‌های همسایه و سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در خطوط انتقال و نیروگاه‌های افتتاح شده هیچ یک از کشور‌ها نمی‌تواند ایران را این مبادلات حذف کنند.

وی افزود: به دلیل آنکه تحریم‌ها بین المللی نیست هیچ کشوری ملزم به رعایت تحریم‌ها نخواد بود.

ارجمند با اشاره به اینکه در بحث صادرات برق امکان جایگزین کردن منابع در کوتاه مدت وجود ندارد اظهار کرد: برق یکی از مهمترین منابع استراتژیک برای کشور‌ها محسوب می‌شود و چون ایران سهم بزرگی در این تبادل به خود اختصاص داده عملا حذف ایران از مبادلات امکان پذیر نخواهد بود و این مساله می‌تواند به ضرر کشور‌های طرف قرارداد با ایران به شمار رود.
ثبت: ۱۳۹۷/۸/۱۹