دهقان: FATF شروط ما را نمی‌پذیرد

نماینده مردم طرقبه در مجلس گفت: شرط و شروطی كه ما در مجلس می‌نویسیم را گروه FATF قبول ندارد.
به گزارش نما، محمد دهقان نماینده مردم طرقبه چناران و شاندیز در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه) پارلمان در مخالفت با اصلاحات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نسبت به ایرادات شورای نگهبان در خصوص لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم، اظهار داشت: زمانی که طرح یا لایحه ای به تصویب مجلس می‌رسد و به شورای نگهبان ارسال می‌شود و این شورا ایرادی به برخی بندهای آن نمی‌گیرد، کمیسیون تخصصی مجلس نمی‌تواند نسبت به موضوعاتی که درباره آنها ایرادی گرفته نشده، وارد رسیدگی مجدد شود.

وی در تبصره ماده واحده این لایحه نوشته شده که دولت جمهوری اسلامی ایران صرفاً پس از خارج شدن از لیست سیاه گروه ویژه مالی FATF می‌تواند سند الحاق را نزد؛ شورا نسبت به این مصوبه ایرادی نگرفته و فقط خواسته عبارت "لیست سیاه" از ابهام درآید.

نماینده مردم چناران، طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فقط در داخل کشور عبارت "لیست سیاه" مطرح است که باید به "کشورهای غیر همکار" تغییر کند زیرا عبارت لیست سیاه وجود ندارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برخلاف آیین‌نامه، تبصره‌ای را که مجلس تصویب کرده، حذف کرده و در ذیل آن متنی 180 درجه مخالف تبصره آورده است.

دهقان همچنین اعلام کرد در زمان بررسی این ایرادات در کمیسیون امنیت ملی مجلس، اکثریت اعضا حضور نداشتند و این مصوبه فقط با حضور 15 نفر مورد رسیدگی قرار گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در بخش دیگری از مخالفت خود گفت: هم در نظر شورای نگهبان و هم از منظر هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام، برطرف نشدن ایرادات به معنای تصویب قانونی خلاف منافع و امنیت ملی کشور است.

وی گفت: در اظهارات شورای نگهبان تأکید شده که با توجه به ایرادات و اشکالات متعدد مذکور و با عنایت به اینکه الحاق به این کنوانسیون، با فرض غیرقابل اصلاح بودن اشکالات وارد بر آن، خلاف منافع و امنیت ملی کشور جمهوری اسلامی ایران است، مغایر موازین شرع شناخته شد.

دهقان افزود: من در جلسه‌ای که آقای ظریف در مجلس حضور داشت از وی خواستم بیانیه‌ آخر FATF را بخواند زیرا شرط و شروطی که ما در مجلس می‌نویسیم، گروه FATF قبول ندارد و اینها وافی به مقصود نیست.


ثبت: ۱۳۹۷/۹/۱۴