ترامپ سطح دیپلماتیك نمایندگی اتحادیه اروپا را كاهش داد

رئیس جمهوری آمریكا ظاهرا در اقدامی مخفیانه و بدون اطلاع قبلی وضعیت (سطح) دیپلماتیك نمایندگی اتحادیه اروپا در واشنگتن را كاهش داده است.
به گزارش نما، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در این زمینه گزارش داد: بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) خشم خود را از این تصمیم ترامپ ابراز کرده است.

وزارت خارجه آمریکا با این تصمیم، سطح هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در واشنگتن را ازیک کشور عضو به سازمانی بین المللی کاهش داده است.

«ماجا کوسیجانسیک» (Maja Kocijancic) سخنگوی اتحادیه اروپا به ایندیپندنت گفت که 28 کشور عضو این اتحادیه از «تصمیم اخیر» دولت آمریکا بی اطلاع بوده اند و مقامات در حال مذاکره با همتایان آمریکایی خود درباره «پیامدهای احتمالی»چنین اقدامی برای نمایندگی اتحادیه اروپا در واشنگتن هستند.

وی افزود: روابط اروپا و آمریکا فراتر از واشنگتن دی سی است و با وجود تغییر در روابط ترانس آتلانتیک (آمریکا و اروپا)، آنچنان که امروزه شاهد هستیم، همکاری ما در بسیاری از مسائلی که منافع دوجانبه را تامین می کند نه فقط برای اروپایی ها و آمریکایی ها، بلکه برای مردم و کشورهای جهان حائز اهمیت است.

ایندیپندنت نوشت: برخی دیگر از مقامات اتحادیه اروپا با صراحت لهجه بیشتری مخالفت خود را با این اقدام آمریکا نشان داده اند.

این رسانه به نقل از یک مقام «سرویس اقدام خارجی» اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود نوشت: «ما از این اقدام آمریکا خوشحال نیستیم.»

سرویس اقدام خارجی، مسئول مدیریت روابط دیپلماتیک اتحادیه اروپا است.

تارنمای آلمانی دویچه وله، نخستین بار تصمیم دولت ترامپ برای تنزیل وضعیت دیپلماتیک نمایندگی اتحادیه اروپا در آمریکا را منتشر کرد و به نقل از یک مقام دیگر افزود این پیام به اطلاع بروکسل نرسیده است.

ایندیپندنت نوشت: ظاهرا مقامات اتحادیه اروپا وقتی متوجه چنین تصمیمی شدند که «دیوید سالیوان» سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن به برخی از رویدادهای خاصی که در سال گذشته میلادی برگزار شد، دعوت نشد.

دیپلمات های اروپایی هنگامی از این موضوع مطمئن شدند که سالیوان به عنوان آخرین نفر به مراسم تدفین «جورج دبلیوبوش» که ماه گذشته میلادی برگزارشد، دعوت شد.

وزارت امور خارجه آمریکا به طور سنتی، سفیران را بر اساس ترتیب زمانی خدمت آنها- از قدیمی ترین تا جدیدترین به رویدادهای مهم دعوت می کند. انتظار می رفت سالیوان که بیشترین سابقه خدمت در واشنگتن را دارد اولین فردی باشد که دعوتنامه دریافت می کند.

دویچه وله افزود: مقامات بر این باورند که تنزیل سطح دیپلماتیک در اکتبر یا نوامبر سال گذشته میلادی (مهر-آبان 97) اتفاق افتاده است که به شکل موثری تصمیمی را که «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در آخرین روزهای دولتش اتخاذ کرد و وضعیت هیات نمایندگی اتحادیه اروپا را ارتقا داد، لغو می کند.
ثبت: ۱۳۹۷/۱۰/۲۰