هند بمب ۵۰۰ كیلویی آزمایش كرد

در پی ادامه داستان تنش‌های میان پاكستان و هند، این كشور روز گذشته یك بمب ۵۰۰ كیلویی هدایت‌شونده را آزمایش كرد.
به گزارش نما، هند روز جمعه اعلام کرد که یک بمب ۵۰۰ کیلویی هدایت شونده را با موفقیت آزمایش کرده که ظرفیت اصلاح مسیر خود را دارد، بدین شکل، زمانی که از هواپیما سقوط می‌کند می‌تواند مسیر خود را تعیین کند، همچنین این بمب در محدوده مورد نظر با دقت بالا به هدف ضربه می‌زند.

در بیانیه مطبوعاتی که از بخش توسعه و تحقیقاتی ارتش هند نیز به دست آمده، اعلام شده که همه اهداف ماموریتی در این باره برآورده شده است.

شایان ذکر است، این آزمایش دقیقا دو روز پس از آزمایش موشک برا‌ها موس (موشک کروز با برد ۳۰۰ کیلو متری) در هند انجام شده است.

در حالی که هند این آزمایش‌ها را انجام می‌داد، همسایه اش پاکستان نیز بیکار نبوده و در روز پنج شنبه یک موشک مرگبار آزمایش کرده است. این موشک که به «شاهین دو» شهرت دارد یک موشک قاره پیما با برد ۱۵۰۰ کیلومتر است که قابلیت بازدارندگی دارد.

ارتش پاکستان در این باره اعلام کرد موشک بالستیک جدید زمین به زمین از نوع «شاهین ۲» را با موفقیت آزمایش کرده است. این موشک قادر به حمل کلاهک‌های متعارف و هسته‌ای است و می‌تواند تا مسافت ۱۵۰۰ کیلومتر اهداف خود را نشانه بگیرد.

شایان ذکر است، موشک‌هایی که هر دو کشور آزمایش کرده‌اند قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد.

این اتفاقات پس از انتخابات هند و پیام‌های صمیمانه میان وزرای خارجه دو کشور و سران آن‌ها رخ داد. در پی پیروزی حزب نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در این انتخابات عمران خان، نخست وزیر پاکستان در توئیتر برای مودی پیام تبریک فرستاد. وی در پیام خود نوشت امیدوار است که با او مودی برای ایجاد صلح، پیشرفت و رفاه در جنوب آسیا تلاش کند. مودی نیز به او پاسخ داد و بیان کرد که اولویتش صلح و توسعه در منطقه شان است. یک گفتگوی دوستانه مشابه نیز روز قبل از آن بین وزرای خارجه دو کشور اتفاق افتاد.
ثبت: ۱۳۹۸/۳/۴