سفیر انگلیس در آمریكا استعفا كرد

به دنبال تشدید تنش‌ها در روابط آمریكا و انگلیس بر سر اظهارات سفیر لندن در واشنگتن، «كیم داروش» كه دولت ترامپ را بی منطق و دمدمی مزاج خوانده بود، از سمت خود كناره گیری كرد.


به گزارش نما، به دنبال تشدید تنش در روابط واشنگتن و لندن به دلیل افشای ایمیل‌های محرمانه سفیر انگلیس در واشنگتن، کیم داروش از سمت خود استعفا کرد.

اخبار بین الملل- وزارت خارجه انگلیس نیز این موضوع را رسما تایید کرده است.

روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» روز یکشنبه هفته پیش ایمیلهای محرمانه داروش را از مکاتبات میان سفیر انگلیس و دفتر نخست‌وزیری این کشور فاش کرد و نوشت داروش در این مکاتبات، ترامپ را «بی‌منطق، دمدمی‌مزاج و ناکارآمد» توصیف کرده است.

انتشار این اظهارات خشم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را موجب شد. ترامپ ابتدا گفته بود اظهارات داروش را نخوانده است اما روز بعد موضع سرسختانه‌ای علیه سفیر لندن و حتی ترزا می نخست وزیر انگلیس گرفت.

ترامپ در حساب توئیتیری خود با حمله به داروش و می نوشت: «من به ترزا می گفتم که چطور توافق (برگزیت) را پیش ببرد اما او روش احمقانه خودش را در پیش گرفت و قادر به انجام توافق نشد. این یک فاجعه است». ترامپ همچنین تاکید کرد که دولتش دیگر با داروش همکاری نخواهد کرد و وی را "فردی بسیار احمق" خواند.
مطلب پیشنهادی
آنلاین حساب بازکن!

آنلاین حساب بازکن!

در ادامه تنش بی سابقه در روابط دو کشور، مذاکرات تجاری واشنگتن و لندن درباره برگزیت نیز به طور ناگهانی لغو شد.

یک منبع آگاه از دولت ترامپ به هفته‌نامه «واشنگتن‌ اگزمینر» گفته بود، ‌ «ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا، نشست‌های برنامه‌ریزی شده با «لیام فاکس» وزیر بازرگانی انگلیس را تنها به این دلیل که احتمالاً داروش نیز در آن حضور خواهد یافت، لغو کرده است.

داروش در پیام اعلام استعفای خود گفته است که دیگر نمی‌تواند به نقشش به عنوان سفیر در واشنگتن ادامه دهد. با این حال مشخص نیست که تصمیم به کناره گیری خواسته خود سفیر است یا فشار مقامات آمریکایی به دولت انگلیس.

جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس پیش از این گفته بود اگر نخست وزیر شود کیم داروش به کارش ادامه خواهد داد.

داروش از سپتامبر سال 2015 به عنوان سفیر انگلیس در آمریکا تعیین شده بود.

ترزا می نخست وزیر انگلیس در واکنش به اعلام استعفای کیم داروش گفت، من به سفیرمان در واشنگتن گفتم باعث تاسف زیاد است که او تصمیم به استعفا گرفته است.
ثبت: ۱۳۹۸/۴/۱۹