عربستان سعودی تقابل با تركیه را افزایش می‌دهد

ولی‌عهد سعودی قصد دارد به تلافی حملات تركیه به عربستان در پرونده «جمال خاشقچی»، راهبرد تقابل با آنكارا را در پیش بگیرد و هدف نهایی تضعیف اقتصادی تركیه و تضعیف اردوغان است.
به گزارش نما، یک منبع سعودی نزدیک به دایره قدرت از تصمیم « محمد بن سلمان » برای ورود به فاز مقابله جدی با دولت ترکیه خبر داد و گفت که او به این نتیجه رسیده است که اردوغان دست از پرونده خاشقچی بر نخواهد داشت.

اخبار سیاسی-این منبع سعودی به پایگاه عربی۲۱ گفت که ولیعهد سعودی قانع شده است که آنکارا تمایلی به پایان دادن به موضوع خاشقچی ندارد و پیش از این گمان می‌کرد که با گذر زمان، روابط با ترکیه نیز به حالت عادی بازخواهد گشت اما اینچنین نشد و حملات رسانه‌ای با محوریت ترکیه از اکتبر 2018 همچنان ادامه دارد.

در این راستا، ریاض قصد دارد با کاهش تدریجی سرمایه‌گذاری در ترکیه و کاهش واردات از این کشور و همچنین تبلیغات رسانه‌ای در داخل برای کاهش تعداد گردشگران عربستانی در ترکیه، به آنکارا فشار آورد. همچنین عربستان سعودی قصد دارد به شکل غیر مستقیم مانع از سفر شهروندان خود به ترکیه یا سرمایه‌گذاری در این کشور شود.

استراتژی دیگر ولی‌عهد سعودی این است که با تضعیف اقتصاد ترکیه، بحران داخلی برای اردوغان ایجاد کند و در دراز مدت نقش ترکیه در جهان اسلام و تأثیر این کشور در تحولات منطقه‌ای را کاهش دهد. تضعیف دولت به حدی که مخالفان اردوغان بتوانند در انتخابات بر حزب عدالت و توسعه پیروز شوند دیگر هدف «محمد بن سلمان» است.

به گفته این منبع سعودی، ملک سلمان نیز با این استراتژی موافقت کرده است. از همین رو بود که او اردوغان را به طور مستقیم برای شرکت در نشست سازمان همکاری اسلامی در مکه دعوت نکرد و این کار را به خود سازمان واگذار کرد.

به نظر می‌رسد بخش تبلیغات رسانه‌ای علیه ترکیه از ماهها پیش آغاز شده و در ماههای گذشته روزنامه‌های سعودی چندین بار به شهروندان این کشور در خصوص عدم مسافرت به ترکیه به این بهانه که با شهروندان سعودی بدرفتاری می‌شود، هشدار داده‌اند.

این تبلیغات به حدی است که سفارت ترکیه در ریاض را به واکنش واداشت و این سفارتخانه در بیانیه‌ای بدرفتاری با شهروندان سعودی را تکذیب کرد.

بحران میان ترکیه و عربستان سعودی در کنار رقابت آشکار دو کشور در تحولات منطقه‌ای پس از قتل «جمال خاشقچی» نویسنده منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول در تاریخ دوم اکتبر ۲۰۱۸ (دهم مهر ۱۳۹۷) به طور کم سابقه‌ای افزایش یافته است.
ثبت: ۱۳۹۸/۴/۱۹