نسخه چاپی

كامران تفتی و ماجرای زندگی جعفر ساده لوح در آمریكا

محمد خان‌حسینی كارگردان نمایش «چ.ف.ت. بر وزنِ رفت» عنوان كرد این اثر نمایشی به مساله مهاجرت و تفاوت های فرهنگی كه افراد مهاجرت كرده در كشور جدید تجربه می كنند، می پردازند.


به گزارش نما، محمد خان حسینی کارگردان نمایش «چ.ف.ت. بر وزنِ رفت» درباره آغاز اجرای این اثر نمایشی بعد از باز شدن مجدد تماشاخانه های تئاتری گفت: این نمایش از اول اسفند اجرای خود را در پردیس تئاتر شهرزاد آغاز کرد که بعد از ۲ اجرا به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تعلیق شد. با هماهنگی که با مدیریت پردیس شهرزاد انجام شد سامانه فروش بلیت نمایش برای روز شنبه ۱۰ اسفند ماه باز شده بود و قرار بود تا آخر اسفند برای جبران خسارتی که به گروه وارد شده نمایش شنبه ها هم اجرا داشته باشد و در صورت امکان برخی شب ها نمایش به صورت ۲اجرایی روی صحنه برود اما با اعلام تداوم تعطیلی تماشاخانه ها و مراکز فرهنگی وضعیت تغییر کرده و مشخص نیست ادامه اجرا به چه شکل خواهد بود.

اخبار فرهنگ و هنر - وی درباره مضمون نمایش توضیح داد: این اثر نمایشی به زندگی خانواده های ایرانی در آمریکا می پردازد و مساله مهاجرت و مشکلاتی را که خانواده های مهاجر در کشوری دیگر تجربه می کنند و تفاوت فرهنگی را که با آن مواجه می شوند، به تصویر می کشد. این نمایش اثری رئالیستی درباره زندگی و مهاجرت است و آدم هایی را به تصویر می کشد که به راحتی گول می خورند و بازی داده می شوند.

خان حسنی در پایان یادآور شد: اصل و ماهیت این نمایش برپایه بازی استوار است به شکلی که چند مهر چیده شده و شخصیت ها در حال بازی هستند. «چ.ف.ت. بر وزنِ رفت» براساس فاصله گذاری برشتی شکل گرفته و از این طریق مفاهیم و اتفاقات تازه ای را بازگو می کند. این اثر نمایشی حرف دل مردم را به زبان طنز می زند؛ حرفی که تا امروز کمتر به آن پرداخته شده است. چَفت به معنی آدم ساده لوح است و جعفر شخصیت اصلی این نمایش نیز چنین ویژگی را دارد.

کامران تفتی ، سید جواد یحیوی، دُنا تارُفی، کیارش حقگو بازیگران «چ.ف.ت. بر وزنِ رفت» هستند.

در خلاصه این نمایش تراژدی-کمدی که به زندگی خانواده‌ای ایرانی در آمریکا می‌پردازد، آمده است: «همه مردم دنیا چفت‌اند ... همه مردم دنیا بازی می‌خورند ...»
ثبت: ۱۳۹۸/۱۲/۱۰