رفسنجانی: لقب "جریان انحرافی" یادگاری من است

" شرایطی راكه 8 سال پیش وجود داشت را قبول نداشتم و تمام این هشت سال را مسیر انحرافی می دانستم كه یادگاری من مانده است. اینها هنوز هم در جلسات خصوصی شان می گویند كه فلانی این لقب را به ما داده است."
به گزارش نما به نقل از سرّنیوز، سایت هاشمی رفسنجانی، اخیراً گزیده ای از مصاحبه نوروزی وی و به تعبیر وزیرسابق اطلاعات "پیشگوی فتنه"، با شرق را منتشر نموده که حقایق بسیاری در خصوص پس زمینه های تهاجم و فشار علیه دولت سابق را آشکار می کند.

از نکات قابل توجه در این مصاحبه اعتراف به این حقیقت است که هاشمی آرمانها و اهداف انقلاب و پایبندی به اصول را همان درونیات خود می پندارد و طبیعی است در چنین حالتی تمامی کسانی که در مسیر اهداف، آرمانها و آمال وی نباشند از دید هاشمی در مسیر انحراف از اهداف و آرمانهای انقلاب به شمار می روند. شاهد این مدعا اعتراف صریح هاشمی به ایجاد و گسترش لقب "جریان انحرافی" در سطح جامعه برای حامیان و دولتمردان دولت های نهم و دهم است.

بخشهایی از این مصاحبه که در سایت شخصی هاشمی منتشر شده بدین شرح است:

شرق: برخي معتقدند هاشمي تغيير نكرده و جامعه تغيير كرده و برخي معتقدند هاشمي پابه پاي جامعه تغيير كرده؛ يعني خودش را به روز كرده و موضع گيري هايش به روز شده و برخي معتقدند كه هاشمي همان جايي كه هميشه ايستاده بود؛ ايستاده، ولي تلقي جامعه از آقاي هاشمي عوض شده است. يعني نگاه جامعه واقع بينانه تر شده و مي تواند هاشمي را بهتر ببيند. در سال 84 پوستر تبليغاتي شما اين گونه به جامعه پيام مي داد كه هاشمي جديدي به عرصه آمده و در سال 92 حتي هاشمي جديدتري را شاهد بوديم. در عين حالي كه در انتخابات زياد صحبت نكرديد ؛ تلقي جامعه از شما اين بود كه دارد هاشمي جديدتري را مي بيند. شما تغيير كرديد يا نگاه جامعه تغيير كرده است؟چون مواضع خيلي متفاوتي از شما مي بينيم.

رفسنجانی: جامعه معمولاً برداشت خودش را هميشه بر موضوع منطبق مي كند. براي من دو مسأله اصل و مهم هستند. اول مسأله اصول، اهداف و آرمان هاي انقلاب است كه از روز اول و حتّي قبل از اينكه وارد مبارزه شوم ؛ در وجودم بود و با حفظ آنها آمدم و تا الان هم همان ها را دارم و مي خواستم همانجور باشد و الان هم همان گونه است. پايبندي به اصول براي من فرقي نكرده است. اما شرايط به گونه اي هستند كه انسان نمي تواند بگويد ده سال ديگر مثل امروز خواهد بود. اقتضائات هر زمان تفاوت هايي دارد كه بايد به آنها توجه شود.

شرق: مي توانيد تفاوت هايي را كه مي فرماييد؛ بگوييد چه چيزهايي هستند؟

رفسنجانی: مثلاً شرايطي راكه 8 سال پيش وجود داشت؛ قبول نداشتم و تمام اين هشت سال را مسير انحرافي مي دانستم كه يادگاري من مانده است. اينها هنوز هم در جلسات خصوصي شان مي گويند كه فلاني اين لقب را به ما داده است.

شرق: خودشان هم به خودشان مي گويند جريان انحرافي. يكي در اوين به ديگري گفته بود كه شما جنبش سبز هستيد و ما جريان انحرافي هستيم.

رفسنجانی:بعضي ها اينگونه مي گويند و بعضي ها هم طعنه مي زنند.

شرق: مي خواهم بگويم كه اين برچسب چنان به آنها چسبيده كه خودشان هم باور دارند.

رفسنجانی: از اين گونه تعابير خاطرات خوبي داريم. اوايل انقلاب بعضي از خانواده ها كه از متمكّنين بودند و مورد تعرض قرار گرفته بودند، پيش ما مي آمدند و مي گفتند كه شما به فكر ما مستكبرين هم باشيد. به هر حال شرايط فرق مي كند. اولاً تصميم داشتم كه وارد انتخابات رياست جمهوري نشوم، چون داشتم در مجمع كار مي كردم كه نوشتن سياست هاي كلي؛ اساسي تر از كارهاي اجرايي است.
ثبت: ۱۳۹۳/۱/۲۹