افزایش ۴۰ درصدی مصرف دخانیات در كشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت از افزایش گرایش به مصرف قلیان و كاهش سن مصرف به ویژه در میان دختران و زنان خبر داد و گفت: با مصرف افزایشی قلیان در سطح جامعه و در میان زنان و دختران شاهد افزایش بیماری های مزمن تنفسی و كاهش وزن نوزادان هستیم.
به گزارش نما به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، علیرضا رییسی در جلسه مشترک با حضور معاون دادستان کل کشور و نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های متولی اجرای قانون مرتبط با منع فروش و عرضه دخانیات در اماکن عمومی با ارائه گزارشی آماری از آخرین وضعیت مصرف سیگار و قلیان در کشور و هشدار نسبت به افزایش گرایش به مصرف قلیان و سیگار اظهار کرد: با افزایش‌های خیلی بدی در زمینه گرایش به استفاده از قلیان و دخانیات مواجه هستیم و روند رو به رشد بیماری‌های تنفسی و کاهش وزن نوزادان متولد شده از مادران مصرف کننده دخانیات را شاهدیم.

وی گفت: طبق بررسی های به عمل آمده در فاصله سال های 85 تا 90 شاهد افزایش 40 درصدی مصرف دخانیات به ویژه قلیان بودیم که در این میان مصرف قلیان در بین دختران جوان و حتی نوجوان از9 دهم درصد به بیش از دو درصد رسیده است.

رییسی با بیان اینکه مصرف هر قلیان معادل کشیدن 100 نخ سیگار است گفت: سرطان‌زا بودن تنباکوهای معطر شیمیایی کاملا اثبات شده است. و سالانه 55 هزار مرگ در کشور بر اثر مصرف دخانیات اتفاق می‌افتد.

رییسی در ادامه به موضوع تولید سیگار در کشور اشاره کرد و با اعلام اینکه سالانه 55 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود گفت:در حال حاضر سالانه 98 مییلیارد نخ سیگار در کشور تولید می‌شود که اضافه مصرف آن صادر می‌شود و گویا مطابق برنامه‌ها قرار است به 120 میلیارد نخ برسد که اصلا زیبنده نظام نیست.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: زمان دسترسی به سیگار و خرید آن در حال حاضر کمتر از پنج دقیقه است که باید تدبیر بشود تا سیگار در معرض دید نباشد و به ویژه فروش سیگار به صورت نخی ممنوع شود.
ثبت: ۱۳۹۶/۷/۴