نسخه چاپی

جانشین اشتون از مقام خود استعفا كرد

«فدریكا موگرینی» وزیر خارجه ایتالیا در آستانه ماموریت جدید به عنوان جانشین كاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از مقام وزارت استعفا كرد.

به گزارش نما به نقل از ایرنا، خانم موگرینی که از روز شنبه اول نوامبر (۱۰ آبان) مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به دست می گیرد، از مقام خود به عنوان نماینده حزب دمکرات ها در مجلس نمایندگان ایتالیا استعفا و کرسی وزارت خارجه را نیز خالی کرد. موگرینی در نامه خداحافظی خود که در سایت اینترنتی وزارت خارجه منتشر شد، تاکید کرد: هشت ماه تصدی بر وزارت امور خارجه توام با کاری بس فشرده سپری شد. شاید قبل از سال ۲۰۱۴ میلادی جهان هرگز شاهد این شمار از بحران های جدی و همزمان، از اوکراین گرفته تا لیبی، غزه، داعش، سوریه و عراق، نبوده است.

متئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا دیروز (پنجشنبه) با 'جورجو ناپولیتانو' رئیس جمهوری برای مشورت در خصوص جانشین موگرینی دیدار و گفت وگو کرد. احتمالا امروز (جمعه) نیز در میان گزینه های مطرح، وزیر خارجه جدید این کشور را معرفی خواهد کرد.

لاپو پیستلی، معاون وزیر خارجه ایتالیا، 'لیا کوارتا پله' نماینده حزب دمکرات ها در مجلس نمایندگان و عضو کمیسیون سیاست خارجی و 'مارینا سِرِنی' نایب رئیس این مجلس، به عنوان کاندیدهای مطرح جهت جایگزینی موگرینی هستند.

موگرینی همواره برای حل مساله هسته ای ایران ابراز خوشبینی کرده و معتقد است، پس از دستیابی به یک توافق نهایی، اوضاع در منطقه خاورمیانه نیز تغییر خواهد کرد.

وی شهریورماه امسال در نخستین اظهارات خود پس از انتخاب شدن به عنوان مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ابراز امیدواری کرد تا در ماه نوامبر ۲۰۱۴ توافق جامع هسته ای با ایران حاصل شود. وی همچنین تاکید دارد که ایران می تواند نقشی مثبت در ثبات منطقه خاورمیانه ایفا کند. یکی از چالش های اصلی موگرینی به عنوان جانشین کاترین اشتون، تغییر مسیر سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که اغلب بخاطر نداشتن موضعی قوی و مشترک در قبال بحران ها و جنگ های در مجاورت اروپا، تحت انتقاد قرار گرفته است.

براین اساس موگرینی باید به ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، صدایی واحد بدهد؛ سیاستی که گفته می شود کاترین اشتون موفق به انجام آن نشد.

بحران در اوکراین، زنگ خطر تروریسم در غرب، تحولات سیاسی در عراق و رابطه با سوریه و مساله داعش از دیگر چالش های موگرینی محسوب می شود.
ثبت: ۱۳۹۳/۸/۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: