نسخه چاپی

سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با نما :

خیلی از وزرا ادای بچه مثبت ها را در می آورند/نقص تجهیزات گرمایشی در مدارس هیچ توجیهی ندارد

عکس خبري -نقص تجهيزات گرمايشي در مدارس هيچ توجيهي ندارد/خيلي از وزرا اداي بچه مثبت ها را در مي آورند

قاسم جعفری گفت: خیلی از وزرا در جلسه هیئت دولت ادای بچه مثبت ها را در می آورند و در آن جلسات سكوت و خودخوری می كنند اما وقتی از جلسه خارج می شوند در مصاحبه های مختلف مدام گلایه می كنند.

به گزارش نما ، در وزارت آموزش‌و‌پرورش چه مي‌گذرد؟ پاسخ به اين سوال چندماهي است که ذهن اصحاب رسانه، فرهنگيان و نمايندگان مجلس را به خود مشغول کرده است. در تازه‌ترين ابهامات از اقدامات اين وزارتخانه، علي‌اصغر فاني، وزير آموزش‌و‌پرورش در يک برنامه تلويزيوني اعلام کرد: «اعتبار کافي براي حذف تمام بخاري‌هاي نفتي از مدارس را نداريم، بنابراين دانش‌آموزان را در برابر حوادث بيمه کرديم» وی همچنين گفت: «امسال طبق قرارداد با شرکت بيمه بحث آتش‌سوزي و حوادث ناگوار دانش‌آموزي را پيش‌بيني کرديم تا در صورت بروز حادثه شرکت‌هاي بيمه بخشي از خسارت را جبران کنند ، اظهارات وزير آموزش‌و‌پرورش در شرايطي است که در حال‌حاضر بيش از 150هزارکلاس درس در کشور وجود دارد که داراي بخاري‌هاي غيراستاندارد و نفتي است؛ 150هزارکلاس درسي که آبستن وقوع اتفاقات دلخراشي مانند حادثه «شين‌آباد»، «درودزن» فارس، خوابگاه دانش‌آموزان چابهاري و... است. اما واکنش وزير آموزش‌و‌پرورش در اين‌باره قابل تامل است. او درحالي معتقد است اين وزارتخانه «اعتبار کافي براي حذف تمام بخاري‌هاي نفتي از مدارس را ندارد» که بررسي بودجه عمراني وزارت آموزش‌و‌پرورش نشان مي‌دهد دولت و مجلس در سال‌1393، يک‌هزار‌و700ميلياردتومان بودجه عمراني براي آموزش‌وپرورش درنظر گرفته که از اين‌ميان بيش از 300ميلياردتومان مختص به اعتبارات براي تجهيز سيستم‌هاي گرمايشي مدارس است.
قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار نما با انتقاد از نبود سیستم گرمایشی استاندارد در بسیاری از مدارس کشور٬ گفت: در قانون بودجه اعتبار خوبی برای گرمایش مدارس از اعتباری که از مسیر فروش گاز قرار داده شده بود ، اما آنچه که مسئولین وزارت آموزش پرورش نگران آن هستند از ناحیه معاونت نظارت و برنامه ریزی است آنها باید این مبلغ را تخصیص دهند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است ، تقاضای ما از دولت هم این است که بودجه مشخص شده را به مدارس تزریق کنند ، بچه ها سرمایه های اصلی مملکت هستند فکر می کنم آقای دکتر فانی همان طور که با رسانه ها صحبت کردند نیاز است دردولت هم فریاد این بچه ها را به آقای رئیس جمهور و همارانشان برسانند ، دولت باید اختصاص بودجه به آموزش و پرورش برای تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد را در دستور کار قرار دهد.
جعفری افزود : ما مشکلی که داریم این است که خیلی از وزرا در جلسه هیئت دولت ادای بچه مثبت ها را در می آورند و در آن جلسات سکوت و خودخوری می کنند اما وقتی از جلسه خارج می شوند در مصاحبه های مختلف مدام گلایه می کنند ، انتظار ما این است که آقای فانی در صحن علنی دولت صدای مظلومیت این بچه ها را به گوش دولت برسانند ما انتظار داریم آقای وزیر در جلسات مختلف هیئت دولت را با خودش همراه کند ، ما هم به عنوان نماینده مجلس پشت ایشان خواهیم بود.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه در قانون مبلغ مناسبی برای تجهیز سیستم گرمایشی مدارس کشور دید شده است گفت : مبلغ مشخصی از سوی نمایندگان در لایحه بودجه برای تجهیز مدارس کشور به سیستم گرمایشی استاندارد و برچیده شدن بساط بخاری‌های نفتی آورده شده است اما هر جا که کمبود بودجه ای وجود دارد باید در لایحه دولت دیده شود ، شما می دانید لایحه بودجه که از دولت به مجلس می آید مجلس هر چقدر هم تلاش کند بیش از 10 درصد نمی تواند تغییرات جدی روی آن انجام دهد دولت خودش باید دقت و رسیدگی مناسبی به وضعیت نحوه تخصیص اعتبارات در حوزه های مختلف داشته باشد و اینگونه نباشد با اولویت بندی های مختلف خود از بودجه در زمان های مختلف توپ را به زمین مجلس بیاندازد.
نماینده بجنورد، مانه، جاجرم و سملقان ادامه داد: بعد از صحبتهای مقام معظم رهبری که فرمودند هزینه در آموزش و پرورش را سرمایه گذاری بدانید ما انتظارمان این بود که مجموعه دولت بیاید و بصورت هماهنگ مشکلات آموزش و پرورش را حل کند ، ما انتظارمان این است همان روندی که در وزارت بهداشت و درمان در پیش گرفته شد و کمک شد از طریق یارانه ها یک درصد از ارزش افزوده را اختصاص دادند به حل مشکلات بهداشت و درمان ، یک درصد از ارزش افزوده را اختصاص می دادند به برطرف کردن مشکلات آموزش و پرورش چون این حوزه اساس توسعه در کشور است اما این اتفاق نیفتاده است.
شایان ذکر است دولت و مجلس در سال1392 نيز 200‌ميليارد‌تومان براي تجهيز سيستم‌هاي گرمايشي مدارس به اين وزارتخانه اختصاص داده‌اند که در مجموع مي‌توان گفت اين وزارتخانه در سال‌هاي‌1392و1393 بيش از 500‌ميليارد‌تومان بودجه خاص براي تجهيز سيستم‌هاي گرمايشي مدارس در اختيار داشته و دارد. اما هنوز آمار مدارسي که داراي سيستم گرمايشي نامناسب هستند، به‌قوت خود باقيمانده است.
ثبت: ۱۳۹۳/۸/۱۵

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: