نسخه چاپی

تمجید احمدی‌نژاد از مرد انقلابی بولیوی

عکس خبري -تمجيد احمدي‌نژاد از مرد انقلابي بوليوي

رییس‌جمهور با بیان اینكه دوران طولانی استعمار حاصل عملكرد دولت‌های زیاده‌طلب و مستكبر است گفت: امروز كسانی كه فرصت استعمار را از دست داده‌اند با پیشرفت ملت‌های آزاده‌ای همچون ایران و بولیوی مخالفت می‌كنند


به گزارش نما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ،محمود احمدی‌نژاد بعد از ظهر سه شنبه به وقت محلی در جریان سفر به بولیوی و در مراسم امضای اسناد همکاری میان مقامات دو کشور در حضور نمایندگان رسانه‌ها با بیان اینکه استقلال، عدالت و آزادی همواره دشمنان زیادی داشته و دارد، گفت: دولت‌ها و گروه‌هایی که به حق خود قانع نبوده و با زیاده‌خواهی دست در جیب سایر ملت‌ها دارند، با پیشرفت، آزادی و استقلال ملت‌ها مخالف هستند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه دوران طولانی و تلخ استعمار حاصل عملکرد دولت‌های زیاده‌طلب و مستکبر است، خاطرنشان کرد: امروز کسانی که فرصت استعمار را از دست داده‌اند با پیشرفت ملت‌های آزاده‌ای همچون ایران و بولیوی مخالفت می‌کنند در حالی که کشورهای ما سرشار از منابع غنی بوده و ما با اتکا به سرمایه‌ها و نیروی انسانی خود می‌توانیم به پیشرفت و آبادانی برسیم.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه با وجود فاصله جغرافیایی میان ایران و بولیوی قلب‌های دو ملت به یکدیگر بسیار نزدیک است، ‌اظهار داشت: ملت بزرگ و با فرهنگ بولیوی همواره در قلب ملت ایران جای دارد.

وی، رییس‌جمهور بولیوی را فردی مردمی، انقلابی و آماده فداکاری برای پیشرفت ملت بولیوی توصیف کرد و با تأکید بر روابط صمیمانه میان دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران و بولیوی آگاهانه و با برنامه‌ریزی گام به گام در جهت توسعه روزافزون مناسبات همه جانبه حرکت می‌کنند.

احمدی‌نژاد افزود: همکاری‌های میان دو کشور مطمئناً به نفع دو ملت و همه ملت‌های مستقل جهان خواهد بود.

رییس‌جمهور تصریح کرد: دو ملت ایران و بولیوی در جبهه ملت‌های مستقل و در برابر زیاده‌خواهان و امپریالیسم هستند و خوشحالیم که امروز ملت بولیوی با دولت و رییس‌جمهوری انقلابی، بسرعت در مسیر پیشرفت حرکت می‌کند و آرزومندیم که همه اهداف دولت و ملت بولیوی به خوبی و به صورت کامل محقق شود.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران و بولیوی در زمینه‌های گوناگون صنعتی، کشاورزی، تجارت و علم و فناوری با یکدیگر همکاری‌های گسترده‌ای دارند، تصریح کرد: در جریان این سفر مذاکرات بسیار مفیدی در راستای توسعه همکاری‌ها میان دو کشور صورت گرفت و ابعاد گوناگون گسترش روابط و نیز مسایل بین‌المللی و منطقه‌ای در جلسات مشترک مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات بسیار سازنده ای اتخاذ شد که مطمئناً با اجرای آنها سطح روابط دو کشور ارتقاء خواهد یافت.

رییس‌جمهور همچنین ضمن ابراز خرسندی از اینکه سفر وی به بولیوی در آستانه جشن ملی و باستانی این کشور که بیش از 5 هزار سال سابقه تاریخی دارد، انجام شد، گفت: جشن‌های باستانی در ایران از جمله نوروز سرشار از محبت، دوستی، عشق و در جهت همدلی و همبستگی بوده و به نوعی جشن انسانیت و زیبایی‌ها است.

اوو مورالس رییس‌جمهور بولیوی نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از سفر دکتر احمدی‌نژاد به این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که ملت و دولت بولیوی در زمینه‌های گوناگون اعتماد بسیار زیادی به آن دارند و در مسیر مبارزه با امپریالیسم کارهای فراوانی می‌توانند با یکدیگر انجام دهند.

رییس‌جمهور بولیوی با بیان اینکه ملت‌هایی که در مسیر آزادی گام برمی‌دارند، همواره از سوی زیاده‌خواهان و مستکبران مورد هجمه و اتهام قرار می‌گیرند، تصریح کرد: امروز شاهد هستیم که هجمه بسیار گسترده‌ای نسبت به رییس‌جمهور ایران در رسانه‌های مختلف جهان شکل گرفته است اما دکتر احمدی‌نژاد باید بداند که در این راه تنها نبوده و ملت بولیوی در کنار او و ملت ایران قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه نهادهای اجتماعی و مردمی در این کشور بیش از 500 سال است که در مسیر آزادی و به دست گیری کنترل منابع طبیعی و ثروتهای خود فداکاری می‌کنند، خاطرنشان کرد: مطمئناً نسل جدید بولیوی با درس گرفتن از گذشته، در راه تعالی تلاش می‌کند و در این مسیر ملت‌های مستقل و عدالت طلب چاره‌ای جز وحدت با یکدیگر ندارند.

رییس‌جمهور بولیوی همچنین با بیان اینکه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های گسترده‌ای در زمینه روابط همه جانبه میان ایران و بولیوی صورت گرفته، از جمهوری اسلامی ایران بخاطر عزم جدی بر گسترش روابط و انتقال تجربیات و فناوری از این کشور به بولیوی قدردانی کرد.

مورالس افزود: مطمئناً روابط پاک و سالم میان دو کشور به نفع دو ملت و کشور خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه همگرایی و ایجاد روابط سیاسی میان دو کشور باعث آشنایی ملت‌ها با فرهنگ‌های یکدیگر می‌شوند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در جهان تنها ابرقدرتی است که همواره با دستی پر در صحنه‌ها حضور دارد در حالی که سایر ابرقدرت‌ها تنها ادعا کرده و حرف می‌زنند.

پیش از برگزاری این کنفرانس مطبوعاتی مشترک، در حضور روسای جمهور دو کشور، یک یادداشت تفاهم همکاری در زمینه مبارزه با قاچاق مخدر، داروهای روانگردان و پیش‌سازها با هدف تقویت و توسعه همکاری میان دو کشور در زمینه مبارزه با تولید، توزیع، قاچاق و سوء مصرف مواد روانگردان و پیش‌سازها به امضای وزرای خارجه دو طرف رسید.
ثبت: ۱۳۹۱/۳/۳۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: