نسخه چاپی

داعش به شمال افغانستان رسید

مزارشریف یكی از شهرهای افغانستان است كه جشن نوروز در آن پرشكوه بر گزار می‌شود و صدها بازدیدكننده از ولایت‌های مختلف به این شهر می‌روند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا، ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که نیروهای وابسته به داعش به ولایت‌های شمالی فاریاب، جوزجان، سرپل و بدخشان افغانستان رسیده اند.

او که در مراسم آغاز سال نو و جشن نوروز در شهر مزارشریف درمرکز ولایت بلخ درشمال افغانستان صحبت می‌کرد گفت:" کشورهای همسایه، جامعه بین المللی و مردم افغانستان باید بدانند که این پدیده روز به روز همه ما را تهدید می‌کند."

به گفته معاون رئیس جمهور افغانستان این نیروها با خانواده‌های خود به این ولایت‌های شمالی آمده‌اند که خطر جدی برای مردم افغانستان است.

او با اشاره به اینکه مردم افغانستان از جنگ خسته شده‌اند، گفت که "نمی دانیم کدام کشور است که باز جنگ را یک روز برما تحمیل می‌کند؟ یک روز به نام طالب و یک روز القاعده."

معاون رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به اینکه که ۲۸ سال تجربه نظامی دارد گفت که تنها راه مقابله با پدیده داعش اتحاد و اتفاق مردم افغانستان است.

او به مردم اطمینان داد، با تمام چالشهایی که وجود دارد، پایه‌های حکومت وحدت ملی افغانستان روز به روز تحکیم می‌یابد و این حکومت روی پای خود خواهد ایستاد.

دوستم گفت که همه، نگران روند مذاکرات صلح با نیروهای مخالف دولت افغانستان هستند و همواره می‌پرسند که مذاکره صلح به کجا رسیده است.

به گفته او، این مذکرات پنهانی نیست و کار بر سر آغاز روند مذاکرات صلح جریان دارد و بزودی این روند شروع خواهد شد.

حکومت افغانستان پیشتر هم حضور داعش در این کشور را پذیرفته و از آن ابراز نگرانی کرده بود. نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان هم در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد، حضور گروه داعش در این کشور را نگران کننده خوانده است.

نیکولاس هیسم نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفته است: "اهمیت حضور داعش در افغانستان مربوط به توانایی‌های ذاتی آن در این کشور نیست، بلکه ظرفیت داعش در گرد‌آوری گروه‌های انفرادی شورشی زیر یک چتر است که نگرانی بیشتری ایجاد می‌کند."

۱۳۹۴/۱/۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...