نسخه چاپی

ظریف و موگرینی متنی را اعلام می‌كنند

لاوروف وزیر خارجه روسیه تاكید كرد متنی وجود دارد كه تا چند ساعت آینده از سوی محمد جواد ظریف و فدریكا موگرینی اعلام خواهد شد.

ه گزارش نما، سرگی لاوروف بامداد چهارشنبه ۱۲ فروردین به وقت لوزان به خبرنگاران در محل هتل بوری واژ لوزان گفت ایران و ۱+۵ بر سر مسائل کلیدی به توافق رسیده اند.

ایران هسته ای- وزیر خارجه روسیه از نهایی شدن توافق میان ایران و ۱+۵ خبر داد.

سرگی لاوروف بامداد چهارشنبه ۱۲ فروردین به وقت لوزان به خبرنگاران در محل هتل بوری واژ لوزان گفت ایران و ۱+۵ بر سر مسائل کلیدی به توافق رسیده اند.

وی تاکید کرده یک توافق سیاسی درباره همه مسائل کلیدی وجود دارد.

به گفته لاروف وزرا درباره همه جنبه های کلیدی به توافق روی اصول رسیده اند.

لاوروف تاکید کرد متنی وجود دارد که تا چند ساعت آینده از سوی محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی اعلام خواهد شد.

سرگئی لاوروف اعلام کرد توافق هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ در بر دارنده تدابیر مربوط به نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته ای ایران و همچنین در بردارنده مواد مربوط به لغو تحریم های ایران است.

به گفته وزیر خارجه روسیه این توافق اکنون در دست نگارش توسط کارشناسان است.

«ایران هسته ای» ساعتی پیش گزارش داده بود که ایران و ۱+۵ درباره مسائل کلیدی توافق کرده اند.

هنوز از جزئیات توافقات اطلاعی در دست نیست.

محمد جواد ظریف این موضوع را تایید کرده و گفته است کار نگارش توافق روز چهارشنبه انجام می شود.

معنی اینکه توافق انجام شده یک توافق سیاسی است، این است که توافق فاقد جزئیات است.

با این حال یک مقام ناشناس امریکایی به فاصله چند دقیقه از اظهارات لاوروف و کری اعلام کرد پیشرفت ها آنقدر بوده که مذاکرات به چهارشنبه کشیده شود ولی درباره همه مسائل توافق نشده است.

با این حال خبرگزاری ایتارتاس روسیه از قول همین مقام امریکایی تایید کرده که نگارش متن توافق سیاسی آغاز شده است.

منابع خبری حدود ساعت ۲ به وقت لوزان تایید کردند که ارنست مونیز وزیر انرژی و جان کری وزیر خارجه امریکا در حال گزارش دهی به باراک اوباما و تیم امنیت ملی وی درباره مذاکرات و توافقات هستند.

با وجود اینکه ضرب الاجل رسمی مذاکرات لوزان پایان یافته، مذاکران همچنان ادامه دارد.

ناظران می گویند اینکه امریکا با وجود تهدیدات سفت و سخت موافقت کرده مذاکرات پس از نیمه شب پایان مارس، ادامه پیدا کند، به این معناست که توافق را در دسترس می داند.

به عقیده کارشناسانی که موضوع را دنبال می کنند توافق اجمالی درباره ۳ موضوع زمان گام نهایی، تحقیق و توسعه و قطعنامه های شورای امنیت حاصل شده و اکنون تیم ها مشغول ۳ کار هستند:

نخست- نگارش متن و کار روی wording بیانیه سیاسی و مبادله پی در پی پیش نویس ها

دوم- گنجاندن توافقات درون جدول زمانی که تعهدات متقابل ایران و ۱+۵ را در بر می گیرد

سوم- چک مستمر با پایتخت ها

بنابراین، ارزیابی اولیه این است که این مذاکرات بدون تفاهم روی چارچوب سیاسی توافق جامع پایان نخواهد یافت و صبح چهارشنبه باید منتظر صدور یک بیانیه مشترک بود.

دیپلمات ها می گویند هر دو طرف اتفاق نظر دارند که اگر توافق سیاسی اکنون حاصل نشود، هیچ زمان دیگری در آینده هم قابل حصول نخواهد بود.

یک دیپلمات در تهران گفت: «به طور کاملا طبیعی هر چه به دقایق انتهایی مذاکرات نزدیک شویم مواضع دو طرف تندتر، تهدیدها جدی تر و مطالبات رادیکال تر می شود. این طبیعت چنین مذاکراتی است».

وی غروب سه شنبه به «ایران هسته ای» گفت: «درتمامی ادوار پیشین مذاکرات تمدید به این معنی بود که مذاکرات شکست خورده و دو طرف از رسیدن به نتیجه ناتوان مانده اند ولی نمی خواهند روند متوقف شود؛ اما این بار برعکس است. تمدید چند ساعته، یعنی توافق در حال نوشته شدن است».

وی ادامه داد: «اگر چنین نبود، ضرورتی به تمدید تا چهارشنبه نبود».

وی همچنین تاکید کرد: «چیزی که مسئله پیچیده کرده این است که فرمت متن نهایی یک time table است نه یک text. به این معنا که برای هر تعهد یک زمان بندی و یک ما به ازا در نظر گرفته شده است».

با این حال، این نکته اهمیت جدی دارد که توافقی که انجام خواهد شد، شامل پیوست های اجرایی نیست و بنابراین ماه های آینده باید همچنان صرف تدوین این پیوست ها شود.

پرسش اصلی در افکار عمومی جامعه ایرانی اکنون این است که مسئله تحریم ها در این توافق چگونه حل و فصل شده است؟

۱۳۹۴/۱/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...