نسخه چاپی

سی‌ان‌ان: توافق هسته‌ای حاصل شود یا نشود قدرت ایران افزایش می‌یابد

یك شبكه خبری آمریكایی در گزارشی اعلام كرد كه چه توافق هسته‌ای حاصل شود یا توافقی به دست نیاید قدرت ایران افزایش می‌یابد.

به گزارش نما، "استیفن کولینسون" طی مقاله‌ای که شبکه خبری سی‌ان‌ان در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده نوشت که چه توافق هسته‌ای حاصل شود و چه توافقی به دست نیاید، قدرت ایران افزایش می‌یابد.

در این مقاله آمده است: مطمئناً تحریم‌های بین المللی و آمریکا تأثیرهای مخربی بر اقتصاد ایران داشته و دشمن دیرینه آمریکا را برای پیوستن به گفت‌وگوهایی با هدف محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش متقاعد کرده است.

اما فقط بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران نیست که توجه همگان را جلب کرده بلکه این واقعیت که مقامات ایرانی در حال مذاکره با قدرتمندترین کشورهای جهان هستند، جایگاه بین المللی ایران را ارتقا داده است.

سی‌ان‌ان در این مقاله آورده است: دستیابی به بمب نقش منطقه‌ای و حتی جهانی ایران را چند برابر خواهد کرد اما تهران همچنین در حال ایجاد تحرکات جدید در بازی بزرگ ژئوپولیتیک خاورمیانه بوده و در حال به چالش کشاندن تأثیر و جایگاه آمریکا و ترساندن متحدان واشنگتن در منطقه است.

این شبکه خبری در مقاله خود نوشت: در حالی که ایران درگیر مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای خود است از اختلافات به‌وجود آمده در پی بهار عربی و خلأ آمریکا در درگیری‌های منطقه بهره برده است. این کشور حتی از اولویت‌بخشی ایالات متحده به یک توافق هسته‌ای در مقابل محدود کردن نفوذ گروه‌های تحت حمایت تهران که می‌توانست به شکست مذاکرات بینجامد بهره‌برداری کرده است.

به‌نوشته سی‌ان‌ان: نتیجه اینکه ایران ــ از طریق گروه‌هایی که از آن‌ها حمایت می‌کند ــ به یک بازیگر کلیدی در نزاع‌های جاری در کشورهای همسایه آن تا کرانه دریای مدیترانه تبدیل شده است. مسیر ایران به‌سوی تفوق و برتری منطقه‌ای به یک مشکل فزاینده برای دولت اوباما تبدیل شده است، آن هم در شرایطی که واشنگتن در اندیشه دستیابی به یک توافق هسته‌ای است، امری که تا کنون موجب شک و تردید قابل توجه مخالفان حاضر در کنگره و متحدان بیمناک آن همچون عربستان سعودی و اسرائیل شده است، کسانی که از نزدیک شاهد افزایش تحرکات و مانور ایران هستند.

این شبکه در ادامه گزارش داد: منتقدان، رئیس جمهوری اوباما را متهم می‌کنند که به‌قیمت ادامه تلاش‌ها برای تضمین دستیابی به توافقی هسته‌ای به‌عنوان میراث دوران ریاست جمهوری‌اش، چشم خود را به‌روی نیت‌های شرورانه ایران و جنگ‌های نیابتی آن در خاورمیانه بسته است. آن‌ها از این واهمه دارند که تهران نه‌تنها با استفاده از توافقی که زیرساخت‌های هسته‌ای آن را دست‌نخورده باقی گذاشته است، بلکه با فریب‌دادن آمریکا، از این مذاکرات برای محافظت از جاه‌طلبی‌های هژمونیک خود در خاورمیانه استفاده کند.
منبع: تسنیم

۱۳۹۴/۱/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: