نسخه چاپی

اولویت مهم سفر به تهران از زبان اردوغان

رئیس جمهور تركیه دستاورد سفر خود را به ایران تشریح كرد و تخفیف گرفتن برای گاز صادراتی ایران و نیز انجام مبادلات تجاری با ارز دو كشور را اولویت این سفر خواند و گفت:روسای بانك مركزی دو كشور حذف دلار را بررسی‌می‌كنند.

به گزارش نما به نقل از فارس، رئیس جمهور ترکیه دستاورد سفر خود را به ایران تشریح کرد و تخفیف گرفتن برای گاز صادراتی ایران و نیز انجام مبادلات تجاری با ارز دو کشور را اولویت این سفر خواند و گفت:روسای بانک مرکزی دو کشور حذف دلار را بررسی‌می‌کنند.

رئیس جمهور ترکیه دو روز پیش به همراه یک هیأت اقتصادی به ایران آمد که بعد از مراجعت به کشورش دستاوردهای این سفر را چنین به خبرنگاران تشریح کرده است

روزنامه دیلی صباح ترکیه نوشته است: به دنبال استقبال گرم رئیس جمهور ایران از رئیس جمهور ترکیه در تهران، اردوغان تاکید کرد که مبادلات تجاری دو کشور دو برابر خواهد شد و ایران برای گاز صادراتی تخفیف خواهد داد.

رئیس جمهور ترکیه گفته است که قیمت منصفانه برای گاز طبیعی وارداتی از ایران نخستین اولویت ما بود، هرکسی می‌داند که گاز صادراتی ایران برای ترکیه گرانترین است، ما 85 درصد گاز صادراتی ایران را خریداری می‌کنیم.

اردوغان گفت: ما به ایرانی‌ها گفتیم که ما بازار خوبی برای آنها هستیم، صادرات ترکیه حدود 4 میلیارد دلار است در حالیکه ایران سالانه 10 میلیارد دلار به ترکیه صادرات دارد. لازم است که توازن تجاری ایجاد کنیم، این موضوعات اکنون در دستور کار وزرای مربوطه دو کشور است و آنها باید آن را عملی کنند. آنها در این باره صحبت می‌کنند و امیدوارم که به توافق برسند و یقین دارم که این بحث‌ها مفید بود.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت: ما میخواهیم روابط تجاری با ارز دو کشور انجام شود، قراراست مقامات بانک مرکزی ایران و رئیس هالک‌بانک ترکیه درباره این موضوع بحث کنند.

اردوغان همچنین گفت: سرمایه‌گذاری ترکیه در ایران 1.1 میلیارد دلار است و ایرانیان سالانه تنها 100 میلیون دلار در ترکیه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اردوغان گفت: من یقین دارم بخش خوردوی ایران برای کارشناسان ترکیه منافع بسیاری خواهد داشت و امیدوارم که ایران بازار بسیار مناسبی برای خودروهای ترکیه باشد. من معتقدم درباره نقل و انتقالات مالی به واسطه تحریم‌ها مشکل داریم.

وی افزود: ما خواستیم که سرمایه‌گذاری بین دو کشور افزایش یابد اما اولویت جاری ما تخصیص گاز طبیعی و انجام مبادلات با ارز دو کشور بود.

۱۳۹۴/۱/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: