نسخه چاپی

پایان مذاكرات یك روزه ایران و آژانس در تهران

مذاكرات یك روزه هیأت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نمایندگان ایران در تهران پایان یافت.

به گزارش نما به نقل از فارس، نشست یک روزه هیأت 5 نفره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نمایندگان ایران در تهران برگزار شد.

بر همین اساس هیأت آژانس به ریاست ترو واریورانتا معاون مدیرکل در امور پادمان‌ها شب گذشته وارد تهران شد و امروز (چهارشنبه) این نشست در محل سازمان انرژی اتمی و با حضور رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت‌ بین‌المللی وزارت خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی برگزار شد.

رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس پیش از این در گفت‌وگویی هدف از برگزاری این را نشست ادامه گفت‌وگوها درباره مسائل باقیمانده در قالب «چارچوبی برای همکاری» از جمله دو اقدام عملی که از مرحله سوم باقی مانده و هنوز آژانس تکمیل شدنش را اعلام نکرده است، برشمرد.

مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: در سفر امروز بازرسان دو موضوع باقیمانده مورد بررسی قرار می‌گیرد. مسیر ایران برای کار با آژانس مبتنی بر همکاری است، تعاملات بسیار خوبی با آژانس داشتیم و گویای این همین بحث‌هاست که از 18 موضوع مطرح، تعداد زیادی حل و فصل شده است.

پس از آنکه در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد و سید عباس عراقچی نیز پنجم اسفند ماه به وین سفر و با آمانو دیدار کرد، قرار شد نشست بعدی ایران و آژانس در راستای ادامه همکاری‌ها 18 اسفند ماه سال گذشته (1393) در تهران برگزار شود و به همین منظور هیأت پنج نفری آژانس به ریاست ترو واریورانتا و با حضور ماسیمو آپاراو مدیر پادمان‌های آژانس به تهران سفر و 18 اسفند ماه نشستی در خصوص همکاری‌های ایران و آژانس برگزار و در خصوص دو موضوع مقاله انتقال نوترونی و انفجارات قوی در مریوان گفت‌وگو و قرار شد نشست بعدی اواخر فروردین ماه در تهران برگزار شود.

۱۳۹۴/۱/۲۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: