نسخه چاپی

روحانی: دولت توان سرمایه‌گذاری ندارد

رئیس جمهور با بیان اینكه نباید دنبال هوچی‌گری باشیم، گفت: باید دنبال نقد باشیم و نقد دلسوزانه به نفع كشور است.

به گزارش نما به نقل از فارس، رئیس جمهور با بیان اینکه نباید دنبال هوچی‌گری باشیم، گفت: باید دنبال نقد باشیم و نقد دلسوزانه به نفع کشور است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر امروز در جمع علما، نخبگان، برگزیدگان و ایثارگران گیلان با ابراز خرسندی از حضور در گیلان اظهار کرد: سخن گفتن در این جمع کار آسانی نیست، اما هر آنچه که خواهیم داشت در سایه علم و دانش است.

وی ادامه داد: اینکه قلم عالم با خون عالم مقایسه شده، نشانه این است که علم و ایثار باید در کنار یکدیگر قرار گیرد و اگر در میدان‌های جنگ از طراحی دقیق و ابزار دقیق استفاده نمی‌کردیم در کنار ایثار و فداکاری، به هدف نمی‌رسیدیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در ماه، به طور متوسط یک عملیات در دوران جنگ داشتیم، خاطرنشان کرد: برای انجام عملیات یک سال تمام کار می‌شد؛ به طور مثال تعداد کمی از عملیات والفجر خبر داشتند، چراکه ضامن این عملیات حفاظت اطلاعات بود.

روحانی، برنامه‌ریزی در کنار جبهه و ایثار را موجب پیروزی در جنگ عنوان کرد و یادآور شد: در طول دوران نهضت اسلامی از سال 41 تا بهمن 57 اگر رویکرد و هدف و برنامه امام خمینی(ره) نبود، نمی‌توانستیم به پیروزی برسیم.

وی اضافه کرد: رویکرد امام خمینی (ره) این بود که باید افکار عمومی را برای یک انقلاب آماده کنیم و همواره دنبال این رویکرد بود و هرگز بدون مشورت حتی با شاگردانش تصمیم مهم اتخاذ نمی‌کرد و در انقلاب در اواسط سال 57 شعار «استقلال، آزادی حکومت اسلامی» بود و مشورت‌های زیادی امام (ره) با شهید بهشتی و بزرگان دیگر داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام (ره) با مشورت در پاریس اعلام کرد که حکومت ما جمهوری اسلامی خواهد بود، تأکید کرد: شعار از حکومت اسلامی به جمهوری اسلامی تغییر یافت و امام (ره) پرچمدار این نهضت بود.

روحانی با اشاره به اینکه در دورانی که شرق و غرب علیه ایران بودند مردم روی پای خود ایستادند و در دفاع مقدس هم چنین بودند، عنوان کرد: از سال 41 تاکنون سه حادثه مهم رخ داد؛ یکی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود که ملت بزرگ ایران فداکاری جانانه کردند و همه دست به دست هم دادند و پیروز شدند.

وی با بیان اینکه نباید دنبال هوچی‌گری باشیم اما باید دنبال نقد باشیم و نقد دلسوزانه به نفع کشور است، یادآور شد: به نظر بنده امروز در کارزار دیپلماسی که سرداران دیپلماسی ما در مقابل دنیا قد علم کردند بسیار کار پیچیده‌ای انجام شده است و به دلیل اینکه پایان نیافته نمی‌توانیم تمام موارد آن را اعلام کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه نمی‌توانیم تمام بخش‌های مذاکرات را اعلام کنیم، متذکر شد: کار عظیمی در این 17 ماهه انجام شده و از اینکه در مقابل 16 کشور دنیا بنشینیم و حرف بزنیم کار آسانی نیست.

روحانی بیان داشت: ما می‌توانیم مسیر خود را برای موفقیت با هزینه کمتر انتخاب کنیم و نخبگان و برگزیدگان استان گیلان نقش مؤثری دارند.

وی با اشاره به اینکه باید راه سازنده تعامل با دنیا را پیدا کنیم، توضیح داد: اگر کسی نقد دارد جمع‌بندی کرده و نظرش را اعلام کند؛ از نظر منتقدان استفاده می‌کنیم، چراکه نقد دلسوزانه یاری کردن دولت است.

رئیس جمهور به کمک‌های شرق و غرب به صدام در دوران جنگ تحمیلی اشاره کرد و متذکر شد: عربستان یک بندر ویژه کمک به صدام ایجاد کرده بود و تمام پول‌های مرتجعان منطقه و امکانات دنیا از شرق و غرب در اختیار صدام بود و ما تنها بودیم و روی پای خود ایستادیم.

روحانی اضافه کرد: فرزندان ملت در دوران دفاع مقدس زیارت عاشورا می‌خواندند که هیچ‌کس فراموش نمی‌کند و عنایت حق، ما را در جنگ تحمیلی پیروز کرد.

* جبهه دیپلماسی ایران ادامه همان مبارزه دفاع مقدس است

وی با بیان اینکه امروز جبهه دیپلماسی ما ادامه همان مبارزه دفاع مقدس است، تصریح کرد: این حادثه بسیار مهمی است و با حمایت مردم و مقام معظم رهبری کار دقیق دیپلمات‌ها پیروزی و موفقیت ملت ایران است و پایان خیر و پربرکتی دارد.

رئیس جمهور، انتخاب تعامل عزت‌مندانه با جهان را مهم دانست و اضافه کرد: احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها ممکن است دارای نظرات مختلف باشند و در جامعه ممکن است نظر ما مانند یکدیگر نباشد و باید با هم بحث کنیم.

روحانی، منتقد دلسوز را مانند حامی دلسوز خواند و بیان داشت: در سال همدلی و همزبانی باید حداکثر استفاده را ببریم و اینکه چگونه می‌توان همدلی و همزبانی را بیشتر کرد و این امر با علم، گذشت و ایثار امکانپذیر است.

وی عنوان داشت: گاهی باید به خاطر منافع ملی و کشور گذشت کنیم و در مسائل نظری و بحث‌های سیاسی باید نظر خود را به قصد غربت انجام دهیم و راه ایثار را برگزینیم.

رئیس جمهور در پایان با بیان اینکه به پیشگامان ایثار افتخار می‌کنیم و باید این راه را ادامه دهیم تا جامعه ما به اوج برسد، گفت: یکی از طرح‌هایی که باید برای سلامت مردم دنبال شود، موضوع فاضلاب و زباله بوده که در استان‌هایی مانند گیلان سخت‌تر است.

روحانی: امسال نرخ تورم افزایش نمی‌یابد

رئیس جمهور گفت: امسال رشد اقتصادی ادامه دارد و نرخ تورم افزایش نمی‌یابد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر امروز درنشست توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور در رشت اظهار کرد: با تلاش‌هایی که در زمینه توسعه اقتصادی کشور انجام گرفت، توانستیم نرخ تورم در کشور را 15 درصد پایین بیاوریم.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی در سال جدید بالاتر می‌رود، افزود: کارآفرینان بدانند امسال در کشور نرخ تورم افزایش نمی‌یابد و رشد اقتصادی ادامه دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در کنار رشد اقتصادی باید رشد فرهنگی و اجتماعی نیز وجود داشته باشد، اضافه کرد: هنوز بسیاری از کارها بر زمین مانده و دیگر نهادها باید در تعامل سازنده ما را یاری کنند.

دولت به دنبال برداشتن مقررات زائد و بروکراسی و کاغذبازی در کشور است/سود بانکی مانع تولید کشور

روحانی متذکر شد: ابتدا باید تعامل سازنده در داخل داشته باشیم و سپس با خارج تعامل برقرار کنیم و دولت امسال به طور مصمم به دنبال برداشتن مقررات زائد و کاغذبازی در کشور است.

وی یادآور شد: در بسیاری از کشورهای دنیا تصمیم برای سرمایه‌گذاری تا اجرای آن 24 تا 48 ساعت است و ما باید شرایط را برای سرمایه‌گذاران تسهیل کنیم.

رئیس جمهور، سود بانکی را یکی از موانع تولید برای داخل کشور دانست و اضافه کرد: بانک‌های ما گویا خود را به کوچه علی‌چپ زدند، چراکه در کشوری که تورم از 40 درصد به 15 درصد رسیده، سود بانکی هنوز براساس همان 40 درصد محاسبه می‌شود.

روحانی تأکید کرد: شورای پول و اعتبار و ستاد اقتصادی دولت این مسئله را دنبال می‌کند و امسال دولت سود در بخش ریالی را پایین آورده و درصدد پایین آوردن سود در بخش ارزی است.

وی عنوان داشت: امسال صندوق توسعه سود تسهیلات را با نرخ 14 تا 16 درصد در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد و در این بخش دولت به قول خود عمل کرده و اکنون نوبت بانک‌ها است که به قول خود عمل کنند.

* دولت توان سرمایه‌گذاری ندارد/ واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام کشور به بخش‌خصوصی

رئیس جمهور با بیان اینکه اکنون از رکود عبور کردیم و باید به رونق برسیم، متذکر شد: این فکر درست نیست که همه کارها را دولت باید انجام دهد، دولت توان سرمایه‌گذاری بزرگ را ندارد.

روحانی بیان داشت: سال گذشته 32 هزار میلیارد تومان صرف طرح‌های عمرانی شد و امسال باید امکاناتی در نظر بگیریم تا پروژه‌های نیمه‌تمام را به بخش‌ خصوصی واگذار کنیم تا به کشور سود برسد، چراکه زمان و عمر پروژه‌ها می‌گذرد و تجهیزات فرسوده و غیر قابل استفاده می‌شود.

وی تبیین کرد: امسال با بانک‌ها و وزرا صحبت کردیم که برای تکمیل طرح‌ها، پروژه‌ها و سرمایه در گردش مبلغی اختصاص دهند که بر این اساس تا 3 هزار میلیارد تومان توافق شده است.

رئیس جمهور، کار اصلی را بر عهده کارآفرینان دانست و تصریح کرد: اگر در آغاز کار با سختی و مشکل مواجه شدند پا پس نکشند و گیلان برای بخش کشاورزی، صنعت و آبزیان طرح‌های خوبی دارد.

روحانی توضیح داد: در برخی صنایع مانند صنعت کاغذ وقتی در گیلان صحبت می‌شود عده‌ای فکر می‌کنند که می‌خواهیم درختان را قطع کنیم، در حالی که هدف استفاده از بندر برای واردات چوب است.

وی، محیط زیست را یکی از مشکلات سرمایه‌گذاری در استان‌های ساحلی عنوان کرد و گفت: برای سرمایه‌گذاری در استان‌های ساحلی ابتدا باید در بخش فاضلاب و زباله سرمایه‌گذاری کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بخش خصوصی و جذب سرمایه باید هر دو باهم پیش رود، متذکر شد: کار اقتصادی دولت باید گام به گام به بخش‌خصوصی واگذار شود.

روحانی در پایان سرمایه‌گذاران را نیازمند تسهیلات و تضمین دانست و یادآور شد: بخش خصوصی متکی به بانک‌هاست و امکانپذیر نیست که بخش‌خصوصی بدون بانک‌ها سرمایه‌گذاری کند.

۱۳۹۴/۱/۲۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: