نسخه چاپی

شمخانی: توافق منوط به تعامل است

علی شمخانی در این دیدار با اشاره به نقش تاثیرگذار دو كشور در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، بر گسترش همكاری‌های فی مابین به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری و مقابله با تروریسم تاكید كرد.

به گزارش نما به نقل از فارس، دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه توافق نهایی با کشورهای 1+5 منوط به انجام تعهدات و اتخاذ رویکرد مذاکره و تعامل از سوی آنان است افزود: لغو تمام تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی پس از توافق ضروری است.

«جولیا بیشاپ» وزیر خارجه استرالیا عصر امروز (شنبه) با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

علی شمخانی در این دیدار با اشاره به نقش تاثیرگذار دو کشور در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، بر گسترش همکاری‌های فی مابین به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری و مقابله با تروریسم تاکید کرد.

شمخانی با اشاره به تجاوز غیرقانونی به یمن و کشتار مردم و تخریب زیرساخت‌های اقتصادی این کشور، حل این موضوع از طریق طرح چهار ماده‌ای ایران مبنی بر توقف حملات نظامی، ارسال کمک‌های انسان دوستانه، انجام گفت‌وگوهای داخلی میان گروه‌های یمنی و تشکیل دولت فراگیر ملی را خواستار شد.

وی با اشاره به عدم توجه غرب به هشدارهای جمهوری اسلامی در خصوص خودداری از کمک به تروریست‌های مخالف دولت سوریه که موجب شکل‌گیری گروه داعش و توسعه به مناطق دیگر شد، اظهار داشت: تکرار تجربه سوریه در یمن به افزایش بی‌ثباتی در منطقه و خطر گسترش گروه‌های تروریستی منجر خواهد شد.

نماینده مقام معظم رهبری با تاکید بر اراده قاطع جمهوری اسلامی برای مقابله با موج گسترش تروریسم در منطقه گفت‌: به رغم ادعاهای غیر واقعی و رفتارهای دوگانه برخی کشورهای مدعی، بیشترین هزینه در موضوع مبارزه با تروریسم در مسیر ایجاد امنیت پایدار در منطقه از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداخت شده است.

شمخانی فقدان بسترهای لازم برای مشارکت سیاسی و اجتماعی در برخی کشورهای عربی و سرکوب تمایلات مشارکت جویانه جوانان اهل سنت را اصلی‌ترین ریشه شکل‌گیری افراط گرایی و تروریسم عنوان کرد و اظهار داشت: بدون اقدام جدی در خصوص خشکاندن ریشه‌های تروریسم نمی‌توان به فروکش کردن این جریان خطرناک امیدوار بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی دستیابی توافق نهایی با کشورهای 1+5 منوط به انجام تعهدات و اتخاذ رویکرد مذاکره و تعامل از سوی آنان است افزود: لغو تمام تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی پس از توافق ضروری است و اساساً باقی ماندن تحریم با توجه به عملکرد و تعهد ایران مبنی بر شفاف سازی توجیهی نخواهد داشت.

شمخانی اقداماتی چون نامه 47 نماینده کنگره آمریکا، کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه در کنار استمرار سیاست تحریم و انتشار برداشت‌های ناصحیح و یکسویه از مذاکرات را موجب کند شدن مسیر دستیابی به توافق جامع عنوان کرد و افزود: تحریم‌های اخیر آمریکا، نماد آشکار مخالفت این کشور با پیشرفت صنعت و فناوری در ایران و نشانه بد عهدی و فاصله گرفتن از منطق مذاکره است.

شمخانی همچنین در موضوع مهاجران ایرانی که در شرایط نامناسبی در استرالیا بسر می‌برند، گفت: هموطنان ما در هر جایی باشند مسائل و دغدغه‌هایشان برای ما مهم است و اگر کسی مرتکب جرمی نشده باشد و یا شاکی خصوصی نداشته باشد با آغوش باز از وی استقبال خواهیم کرد.

«جولیا بیشاپ» وزیر خارجه استرالیا نیز در این دیدار با اذعان بر نقش سازنده ایران در مقابله با گروه‌های تروریستی و افراطی در منطقه، پیامدهای گسترش تروریسم به دیگر کشورها را نگران کننده دانست و افزود: پیوستن مهاجرین و شهروندان کشورهای غربی به گروه‌های تروریستی ناشی از انتقال بی‌ثباتی به این کشورهاست.

وی همچنین بر ضرورت حل و فصل مسائل منطقه‌ای بر اساس گفت‌وگو و راه حل‌های سیاسی تاکید کرد.

بیشاپ با اظهار خرسندی از مسیر رو به جلو و مثبت در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و 1+5، اظهار امیدواری کرد طرفین بتوانند به توافق مطلوب دست یابند.

۱۳۹۴/۱/۲۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...