نسخه چاپی

افت بی‌سابقه ارزش لیر در برابر دلار!

در حالی ارزش لیر تركیه در برابر دلار 50 درصد كاهش یافته است كه اردوغان و مشاورانش مدیران بانك مركزی را برای كاهش نرخ بهره تحت فشار قرار داد‌ه‌اند، بانك مركزی با ناامید خواندن شاخص‌های اقتصادی قرار است امروز تشكیل جلسه دهد.

به گزارش نما، فارس به نقل از بالکان نیوز، کمیته سیاست مالی بانک مرکزی ترکیه امروز چهارشنبه جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری در برابر وضعیت دشواری که اکنون با آن درگیر است،‌ خواهد داشت.

بانک مرکزی این کشور اعلام کرد: اکثر شاخص‌ها حاکی از کاهش اعتماد مصرف‌کنندگان طی چند سال گذشته است و همچنین شاخص‌ها حاکی از ناامیدی در آینده است.

بانک استاندارد چارترد در این کشور می‌گوید" انتظار داریم که نرخ بهره در این کشور تغییر نیابد". این در حالی است که رئیس جمهور ترکیه و مشاوران نزدیک وی مدیران بانک مرکزی را برای کاهش نرخ بهره تحت فشار قرار داده‌اند.

همچنین وضعیت بازار نشان می‌دهد سیاست‌های مالی ترکیه به طور فزاینده‌ای از نیازهای اساسی قطع ارتباط کرده است به علاوه در بازارهای نوظهور از تقویت ارزش دلار در برابرلیر ترکیه، و رسیدن ارزش لیر به کمترین میزان تاریخی حکایت دارد.

ارزش لیر ترکیه در برابر دلار با 50 درصد کاهش از زمانی که فدرال رزرو آمریکا در ماه می سال 2013 بحث افزایش نرخ بهره را در این کشور مطرح کرد کاهش یافته است.

برخی از کارشناسان اقتصادی، افت شدید ارزش لیرترکیه را عملیات تضعیف پولی جدی در ترکیه ارزیابی کرده و تحلیل می کنند که این کاهش ناشی از التهابات سیاسی و اقتصادی در آستانه انتخابات عمومی حساس این کشور است که خرداد ماه آینده برگزار می شود.

صادرات این کشور فقط در ماه گذشته میلادی با 13.4 درصد افت نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو شده است. این افت در سه ماهه نخست سالجاری در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به 6.8 درصد رسیده است.

در ماه مارس صادرات ترکیه به آلمان به عنوان بزرگترین شریک تجاری این کشور، 18.7 درصد کاهش یافته است .

همچنین در سه ماهه نخست سالجاری صادرات ترکیه به 35 میلیارد و 816 میلیون دلار و در 12 ماهه منتهی به ماه مارس نیز به 153 میلیارد و 309 میلیون دلار رسید.

بررسی ها نشان می‌دهد که تغییر 21.5 درصدی نرخ برابری دلار و یورو در یک سال منتهی به ماه مارس، مهمترین عامل در افت صادرات ترکیه در این دوره بوده است. تاثیر پذیری صادرات ترکیه از تغییرات برابری نرخ ارز در این دوره 1.3 میلیارد دلار محاسبه شده است.

۱۳۹۴/۲/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: