نسخه چاپی

وعده افتتاح خط‌آهن در سال ۹۳ محقق نشد

در حالی بر اساس برنامه‌ اعلام شده قرار بود سال گذشته ۲۴۵ كیلومتر راه‌آهن به بهره‌برداری برسد كه معاون وزیر راه و شهرسازی تنها از انجام ۳۳۵ كیلومتر عملیات زیرسازی خط‌آهن در سالی كه گذشت خبر داد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم علی نورزاد مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور خردادماه سال ۹۳ گفته بود: در سال جدید (۹۳) بر اساس اهداف پیش بینی شده تلاش می‌کنیم تا ۲۳۴ کیلومتر آزادراه، ۴۹۳ کیلومتر بزرگراه، ۴۲۷ کیلومتر راه اصلی و ۲۴۵ کیلومتر راه آهن را در سطح کشور احداث کنیم.

این در حالی است که وی امروز در تشریح برنامه های سال ۹۴ حوزه راه آهن گفته است: ۷۷ کیلومتر از راه آهن بافق-مشهد، ۷۷ کیلومتر از راه آهن غرب کشور، ۹۴ کیلومتر از راه آهن تهران-همدان-سنندج، ۲۳ کیلومتر از راه آهن مراغه-ارومیه و ۳۰ کیلومتر از یزد-اقلید در سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

وی با تاکید بر نقش حمل و نقل ریلی در توسعه شبکه حمل و نقل و اولویت توسعه راه آهن در کشور گفت: در حال حاضر ۳۳ طرح ریلی دارای مجوز در پیوست ۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور به طول ۹ هزار و ۴۶۰ کیلومتر وجود دارد که ۴۷۳۱ کیلومتر آن در دست احداث در بخش های مختلف زیرسازی، روسازی و ساختمان و ۳ هزار و ۴۵۶ کیلومتر آن در دست مطالعه و بررسی است.

وی در تشریح اقدامات سال ۱۳۹۳ در حوزه راه آهن اعلام کرد: سال گذشته با توجه به میزان اعتبار مالی مصوب به میزان ۹ هزار ۳۸۵ میلیارد و تخصیص۷۸درصدی علی رغم عدم تخصیص به موقع منابع مالی و همچنین محدودیت منابع و نیز امکان خرید ریل محدود برای طرح ها، این معاونت ۳۳۵ کیلومتر عملیات زیرسازی تا مرحله سابگرید (آخرین مرحله خاکبرداری) و حدود ۱۶۲ کیلومتر نصب خط و ۷ هزار و ۳۶۰ متر مربع ساختمان ایستگاه را به انجام رسانده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: افتتاح کریدر ریلی شرق دریای خزر با حضور ریاست جمهوری، افتتاح ایستگاه راه‌آهن رشتخوار و همچنین بهره برداری از دو ایستگاه صفا شهر و سعادت شهر در محور راه آهن اصفهان – شیراز و آماده سازی اسناد قرارداد تامین منابع مالی و اجرائی راه آهن سریع السیر تهران – قم – اصفهان برای استفاده از خط اعتباری چین و آغاز عملیات اجرائی این طرح با حضور ریاست جمهوری از اهم فعالیتهای اجرایی ساخت و توسعه راه آهن در سال ۱۳۹۳ است.

به گزارش تسنیم لازم به ذکر است سال گذشته خط‌آهن گرگان-اینچه برون به بهره‌برداری رسید، اما نکته قابل توجه این‌که پروژه مذکور در دولت دهم ساخته و خردادماه سال ۹۲ توسط رئیس‌جمهوری وقت به بهره‌برداری رسیده بود.

۱۳۹۴/۲/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...