نسخه چاپی

یارانه چه كسانی قطع شد؟

قطع یارانه نقدی برخی خانوارهای پردرآمد كه از سوی دولت كلید خورده است، به یكی از سوژه‌های اصلی رسانه‌ها تبدیل شده اما نكته قابل توجه ضد و نقیض‌‌گویی‌ برخی مسئولان در این ماجراست كه صحت آن در یك تماس تلفنی عادی با سازمان هدفمندی یارانه‌ها مشخص شد.

به گزارش نما به نقل از فارس،‌ حذف یارانه نقدی اقشار پردرآمد به یکی از مهمترین موضوعات مهم و سوژه روزهای گذشته رسانه‌ها قرار گرفته است، تا جایی که معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور و سخنگوی دولت نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در یک نشست خبری رسما از عدم حذف یارانه نقدی افراد خبر داد و تاکید کرد: بودجه سال 94 با تاخیر به دولت رسید و هنوز آیین‌نامه حذف یارانه نقدی اقشار پردرآمد جامعه به تصویب نرسیده است.

در این میان برخی رسانه‌ها از حذف تمام افراد 5 گروه شغلی و درآمدی جامعه اخبار مختلفی را منتشر کردند و خبرگزاری فارس هم در مصاحبه‌ای با یکی از مسئولان وزارت رفاه حذف برخی افراد ثروتمند به جای گروه‌ها را منتشر کرد، یعنی به جای آنکه دولت اقدام به حذف گروه‌ها کند، افراد پردرآمد را از دریافت یارانه محروم کرده است، چیزی که قانون نیز درباره آن تاکید و صراحت داشته است.

در کش و قوس تائید و تکذیب خبر مربوط به حذف یارانه گروه‌های مختلف خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در تماس با سازمان هدفمندی یارانه‌ها آخرین اطلاعات مربوط به حذف افراد را دریافت کرد.

بسیاری از شهروندان که یارانه آنها از اسفندماه حذف شده است، در تماسی با خبرگزاری اعلام کردند، بر خلاف اعلام معاون رئیس جمهور یارانه نقدی دریافتی از ماه گذشته حذف شده و هیچ گونه پاسخگویی انجام نمی‌شود.

خبرنگار فارس امروز با سازمان هدفمندی یارانه‌‌ها تماس گرفت و در گفت و گو با یکی از مسئولان بخش یارانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها علت قطع یارانه برخی از شهروندان را جویا شد.

در این باره متن دقیق مصاحبه با مسئول مربوطه در سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای جلوگیری از استنباط‌های نادرست به صورت سوال و جواب برای مخاطبان تنظیم می‌شود.

- با سلام، چرا یارانه بنده در ماه گذشته حذف شده و دلیل آن چیست؟

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: آیا شما سرپرست هستید؟

- بله

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: آیا در ده سال گذشته سفر به خارج کشور داشته‌اید؟

-بله

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: چند گروه از افراد در اسفند ماه حذف شدند که یکی از علت‌ها مسافرت به خارج از کشور بوده و یکی دیگر از عواملی که موجب حذف افراد شده دارا بودن خودروهای خارجی است.

- آیا سفرهای زیارتی هم محسوب می‌شود؟

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: خیر، شامل سفرهای زیارتی مانند مکه، سوریه و کربلا نمی‌شود.

- به غیر از افرادی که سفر خارجی داشته و یا خودروی خارجی دارند، آیا افراد دیگری هم حذف شده‌اند؟

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: پزشکان، صرافان، دانشجویان رشته پزشکی، عضو هیات مدیره بانک‌ها و شرکت‌های دولتی از گروه‌هایی هستند که حذف کردیم؛ هر تعداد از افراد خانواده که خودروی خارجی به نامشان باشد، یارانه سرپرست حذف خواهد شد.

- آقای نوبخت اعلام کردند که یارانه هیچ کس قطع نشده است، یارانه چند نفر را قطع کردید؟

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: به نوشته‌ روزنامه‌ها و رسانه‌ها توجه نکنید، از اسفندماه یارانه افرادی از گروه‌ها که خدمتتان گفتم، حذف شده است و به عبارتی جز اقشار پردرآمد محسوب شدند.

-آیا نمی‌شود یارانه را دوباره برقرار کرد؟

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: ما در بخش یارانه سازمان هدفمندی هستیم و در این باره پاسخ می‌دهیم؛ برخی افراد مانند شما اطلاع ندارند که چرا یارانه‌شان قطع شده است، این 5 گروه افراد طبق بخشنامه از دریافت یارانه محروم شدند.

- آیا بخشنامه رسمی ارسال شده است؟

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: بله، بخشنامه شده است.

- آیا به شما اسامی هم داده‌اند؟

مسئول بخش یارانه سازمان هدفمندی: خیر بر اساس بررسی‌هایی که دولت انجام داده از روی کد ملی یارانه افرادی که شامل آن 5 گروه هستند، حذف شد.

به گزارش فارس،‌ طبق تبصره 20 قانون بودجه سال 94، دولت موظف است یارانه ثروتمندان را حذف کند و این موضوع در بودجه 93 نیز به گونه‌ای دیگر ذکر شده بود تا دولت از طریق درآمد خانوار، افراد نیازمند متقاضی را شناسایی کند.

۱۳۹۴/۲/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...