نسخه چاپی

رئیس‌جمهور به تهران بازگشت

رئیس‌جمهور با تأكید بر اهمیت همكاری‌های جنوب - جنوب و كشورهای آسیایی و آفریقایی در شرایطی كنونی جهانی، گفت: همكاری‌های كشورهای این دو قاره در برابر یكجانبه‌گرایی، اقدامی بسیار با اهمیت و بزرگ در عرصه جهانی است.

به گزارش نما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور که در بازگشت از اندونزی و در فرودگاه مهرآباد با خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت: قرن کنونی، قرن آسیا نام گرفته و روز به روز پیشرفت و توسعه در آسیا بیشتر می‌شود و در آفریقا نیز این حرکت توسعه، رو به جلو است.

وی در تشریح دستاوردهای اجلاس سران آسیا و آفریقا در جاکارتا، گفت: در این اجلاس که به مناسبت شصتمین سال برگزاری اجلاس باندونگ برگزار شد، مقام‌های ارشد بیش از یکصد کشور جهان شرکت داشتند و موضوعات مختلف از جمله راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای این دو قاره مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

رئیس‌جمهور ادامه داد: با توجه به وضعیت کنونی منطقه و جهان، موضوع مبارزه با تروریسم بر همه مباحث تقریباً سایه افکنده بود و وضعیت کشورهایی که با این معضل مواجه‌اند همانند سوریه و عراق و معضلاتی که مردم یمن با آن مواجه هستند، مورد بحث قرار گرفت.

وی در ادامه به دیدارهای حاشیه‌ای که در جریان این اجلاس 2 روزه انجام شد، اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس با رؤسای جمهوری چین، ویتنام، اندونزی و نخست وزیران ژاپن و بنگلادش ملاقات‌هایی داشتیم. همه آنان خواهان گسترش و توسعه روابط با ایران بودند و با تبریک به خاطر مقاومت ملت ایران، اشاره داشتند در مسیر مذاکرات با 1+5 در قدم‌های نهایی هستید.

روحانی با تأکید بر اینکه همکاری‌های اقتصادی ایران و چین در سال جاری حرکت رو به جلویی را طی خواهد کرد، اظهار داشت: مذاکرات با رئیس‌جمهور چین درباره موضوعات گسترده‌تری از جمله مذاکرات هسته‌ای، پروژه‌های اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی تهران - پکن و مسائل منطقه‌ای بود.

وی همچنین به نشست خود با علما، اساتید و فرهیختگان اندونزی اشاره کرد و یادآور شد: در این نشست، راجع به شرایط منطقه و نظرات ایران اسلامی در خصوص وحدت اسلام و مبارزه با تروریسم صحبت شد.

۱۳۹۴/۲/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...