نسخه چاپی

مقام سعودی: هواپیمای ایرانی مجوز نداشت

سخنگوی نیروهای عربستان سعودی علت جلوگیری از فرود هواپیمای ایرانی در صنعا پایتخت یمن را نداشتن مجوز عنوان كرد.

به گزارش نما، تسنیم به نقل از رسانه‌های عربستان، «احمد عسیری» سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی به سرکردگی سعودی علیه یمن در واکنش به احضار کاردار عربستان در تهران و ابلاغ اعتراض ایران به اقدام این ائتلاف در جلوگیری از فرود دو هواپیمای ایرانی حامل کمک‌های انسان دوستانه برای مردم یمن در صنعا گفت: ما به این دلیل به هواپیمای ایرانی اجازه فرود ندادیم که مجوز نداشت.

در حالی که اوضاع انسانی در یمن وخیم گزارش می‌شود، رژیم سعودی از فرود یک فروند هواپیمای هلال احمر ایران حامل کمک‌ها و تجهیزات دارویی و پزشکی در فرودگاه صنعا جلوگیری کرد.

مدیرکل روابط عمومی هلال احمر در این باره گفت: متاسفانه هنگام نشستن هواپیمایی کمک‌های انسان‌دوستانه ایران در خاک یمن، جنگنده‌های عربستان اجازه فرود ندادند و هواپیما به اجبار به تهران بازگشت.

وحید رحمتی مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر اظهار داشت: هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه هلال احمر ایران برای مردم مظلوم یمن به خاک کشور بازگشته و رایزنی‌ها برای ارسال مجدد کمک‌ها ادامه دارد.

رحمتی با اعلام اینکه هواپیمای کمک‌های بشردوستانه ایران برای مردم یمن، از ایران به مقصد یمن ترک کرده بود، عنوان کرد: برای ارسال این کمک‌ها به یمن ناگزیر بودیم تا از آسمان پروازی عربستان عبور کنیم و به این منظور هم وزارت امور خارجه ایران مجوزهای لازم را از عربستان دریافت کرده بود.

وی افزود: متاسفانه هنگام نشستن این پرواز در خاک یمن، جنگنده‌های عربستان اجازه فرود به پرواز حامل کمک‌های انسان دوستانه برای مردم یمن را نداده و پرواز به اجبار، به تهران باز می‌گردد.

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: هم اکنون هواپیمای حامل کمک‌های ایران برای مردم یمن در تهران است و رایزنی‌های ایران برای اخذ مجدد مجوز و ارسال کمک‌ها در نخستین فرصت ادامه دارد.

به گزارش تسنیم، چند روز قبل نیز شهاب‌الدین محمدی عراقی معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه هلال احمر در نشست خبری تشریح کمک‌رسانی به یمن با بیان اینکه تا قبل از ۶ فروردین و حمله عربستان و کشورهای ائتلاف به یمن ۳ محموله کمک‌رسانی به وزن ۳۷ تُن و ارزش ۱۴ میلیارد ریال برای یمنی‌ها ارسال شده بود، عنوان کرده بود که هم‌اکنون ۹۶ تُن محموله از دو طریق دریایی و هوایی آماده ارسال به نیازمندان یمنی است ولی منتظر اجازه سعودی‌ها هستیم. زیرا به دلیل حملات هوایی آنها به یمن آسمان منطقه امن نیست و اجازه تردد را باید آنان صادر کنند.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه نیز گفت : هواپیمای هلال احمر جمهوری اسلامی ایران حامل کمکهای دارویی و مجروحان یمنی مداوا شده در ایران دقایقی پیش با مداخله جنگنده های سعودی در آسمان یمن به رغم مجوزهای لازم بازگشت.

به گزارش تسنیم، حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با رئیس صلیب سرخ جهانی بر ضرورت اقدام جدی تر این سازمان در ارسال کمکهای دارویی و غذایی برای مردم یمن تأکید کرد.

وی در گفت‌وگو با پیتر مورر همچنین بر انتقال مجروحان بدحال و نیازمند کمکهای پزشکی در یمن به کشورهای همسایه تأکید کرد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین از آمادگی ایران برای مداوای این مجروحان در کشورمان یا در یمن خبر داد.

۱۳۹۴/۲/۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: