نسخه چاپی

واكنش عراق به طرح تجزیه‌طلبانۀ كنگرۀ آمریكا

دولت عراق، مخالفت قاطع خود را با طرح كنگره آمریكا برای "دولت" شمردنِ كردها و سنی‌های عراق اعلام كرد.

به گزارش نما به نقل از العالم، دولت عراق روز چهارشنبه، با تاکید بر این که این طرح به بروز چنددستگی در منطقه منجر می شود، از کنگره آمریکا خواست از مطرح کردنِ آن خودداری کند.

به نوشته سومریه نیوز، دفتر امور رسانه ای نخست وزیر عراق امروز در بیانیه ای اعلام کرد: طرف های خارجی نباید برخورد دوگانه با دولت عراق داشته باشند و تاکید می کنیم که هرگونه سلاح فقط باید از طریق دولت قانونی عراق و بر اساس برنامه های نظامی مشخص شده ارسال گردد.

این در حالی است که کمیسیون امورخارجی کنگره آمریکا امروز برای تصویب قانونی رأی گیری می کند که بر اساس آن، نیروهای پیشمرگه و گروه های سنی مسلح در عراق، دو "دولت" به شمار می آیند تا ارائه کمک های مستقیم آمریکا به آنها ساده تر شود.

در همین حال سفارت آمریکا در بغداد امروز اعلام کرد که سیاست واشنگتن در قبال عراق تغییر نکرده و طرح پیشنهادی در کنگره، به هیچ قانونی متکی نیست و موضع دولت آمریکا به شمار نمی آید.

در صورتی که طرح تعامل با کردها و سنی های عراقی به عنوان دو "دولت" در کنگره آمریکا تصویب شود، دولت اوباما موظف خواهد شد بدون اجازه دولت عراق، کردها و سنی ها را مسلح کند. بر همین اساس مقرر شده که ۲۵ درصد از بودجه آمریکا برای مبارزه با داعش در اختیار کردها و اهل تسنن در عراق قرار گیرد.

۱۳۹۴/۲/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...