نسخه چاپی

ساخت نخستین عینك دید در شب

دانشمندان صنایع نظامی برای نخستین بار موفق به تركیب قابلیت دید در شب و سامانه تشخیص حرارتی اهداف در یك عینك شدند.

به گزارش نما به نقل از ایسنا، در این عینک دشواری‌های تشخیص هدف در شب به طور کامل برطرف شده، به نحوی که تفنگدار برای شناسایی و یا شلیک به دشمن لازم نیست حتی به سمت آن نشانه بگیرد. به کمک این سیستم مجهز به نشانه‌روی خودکار سرعت عمل نیروهای نظامی در شب به نحو چشمگیری افزایش می‌یابد.

تکنولوژی به کار رفته در این عینک حتی سرباز را قادر می‌کند که نیروهای دشمن را در دل مه و یا در گرد و خاک ناشی از صحنه نبرد به آسانی تشخیص دهد.

محققان شرکت سازنده عینک‌های دید درشب موسوم به BAE پس از پنج سال بررسی بر روی این تکنولوژی و صرف بیش از 434 میلیون دلار اکنون موفق به ترکیب دو قابلیت دید در شب و هدف‌گیری حرارتی تنها در یک عینک شدند.

تری کریمینز، مسئول شرکت تولید عینک‌های BAE اظهار کرد: مجهز کردن نیروهای نظامی به این عینک منحصر به فرد آنها را قادر می‌سازد تا با سرعت بیشتری در شب پیش‌روی کرده و از جان خود محافظت کنند.

وی در ادامه افزود: اگرچه جزئیات بیشتر در مورد تکنولوژی موجود در این عینک کاملا محرمانه است، اما به کمک این عینک می‌توان اهداف را در شب بدون نشانه‌گیری مستقیم و از طریق پردازشگر پرسرعت و نمایشگر موجود در عینک شناسایی کرد و مورد هدف قرار داد.

جزئیات بیشتر در مجله BAE Systems منتشر شده است.

۱۳۹۴/۲/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...