نسخه چاپی

ناباروری بر اثر استرس

یك متخصص سلامت و بهداشت باروری با تشریح اثرات لیزر درمانی بر ناباروری و همچنین تأثیرات اشعه موبایل بر ناباروری؛ استرس را از عوامل مهم ایجاد اختلال در سیكل باروری عنوان كرد و گفت: بهترین سن برای بارداری ۱۸ تا ۳۵ سال است.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، اعظم رحمانی درباره بررسی عوامل ناباروری اظهار داشت: عامل عمده ناباروری در آقایان واریکوسل است که از عوامل محیطی بوده و کار در محیط‌هایی با درجه حرارت بالا سبب پیدایش آن می‌شود که معمولاَ با جراحی بهبود پیدا می‌کند.

وی در ادامه به علل ناباروری در خانم‌ها اشاره کرد و گفت: ناراحتی‌های رحمی، لوله‌ای‏، هورمونی از جمله عوامل ناباروری در خانم‌ها است.

رحمانی درباره سیکل باروری گفت: باروری از هیپوتالاموس شروع، سپس به هیپوفیز و در ادامه به تخمدان و رحم ختم می‌شود هماهنگی بین این ارگان‌ها سبب باروری می‌شود، استرس یکی از عوامل ایجاد اختلال در این هماهنگی‌ها است

این دکترای سلامت بهداشت و باروری افزود: اشعه‌ درمانی و شیمی‌درمانی یا استفاده از بعضی داروهای‌خاص بر روی تخمک‌گذاری اثر می‌گذارند و از عوامل محیطی محسوب می‌شوند که بر ناباروری سلول‌های تخمک خانم تأثیر دارند.

تاثیر سل بر ناباروری زنان

رحمانی به بیماری‌هایی مانند سل اشاره کرد و گفت: بیماری سل لوله‌های رحمی را درگیر می‌کند و عامل ناباروری است، خوشبختانه در حال حاضر سل از شیوع کمی دارد، باید توجه داشته باشیم که ناباروری‌های لوله‌ای به راحتی درمان نمی‌شوند.

وی درباره تاثیر لیزر درمانی بر ناباروری گفت: درمان موهای زاید با لیزر در مردان با کاهش موقت در حجم و تعداد اسپرم همراه است که پس از مدتی به حالت اولیه برمی‌گردد.

این دکترای سلامت بهداشت و باروری افزود: اگر چه استفاده از لیزر در خانم‌ها برای از بین بردن موهای زاید، ایمن و بدون عارضه در نظر گرفته می‌شود اما برخی شواهد گویای این است که اگر این درمان به صورت طولانی مدت باشد ممکن است تأثیراتی بر ارگان‌های باروری داشته باشد که بسته به سن و دیگر فاکتور‌ها متفاوت بوده و نیازمند مطالعات بیشتری است.

تأثیرات اشعه موبایل بر ناباروری مطالعه بیشتری نیاز دارد

رحمانی درباره تأثیرات اشعه موبایل بر ناباروری گفت: شواهد علمی گویای این است استفاده مداوم از گوشی موبایل و قرار دادن آن در جیب موجب افزایش اسپرم‌هایی با شکل غیرطبیعی و نیز کاهش تعداد اسپرم می‌شود که بر باروری اثرگذار است.

وی یادآور شد: مطالعه‌ای انجام شده نشان می‌دهد مردانی با اختلال نعوظ، ۵،۲ برابر بیشتر تمایل به نگهداری موبایل در جیب شلوار خود دارند.

این دکترای سلامت بهداشت و باروری گفت: شواهد علمی دقیق و مستقیمی دال بر استفاده مکرر و نزدیک گوشی موبایل و ناباروری وجود ندارد، هر چند مطالعات گویای این است که سطح بالای آنزیم آلفا آمیلاز با کاهش ۳۰ درصدی بارروی همراه است و این آنزیم در زنان با استفاده مکرر و نزدیک به گوشی موبایل بیشتر است.

رحمانی افزود: اگر چه شواهد علمی دقیقی دال بر اثر استفاده مکرر و نزدیک گوشی موبایل بر باروری زنان وجود ندارد، این یافته گویای این نیست که استفاده مکرر خالی از اثرات مخرب است، بلکه این امر نیازمند مطالعات بیشتر و دقیق‌تر است.

وی با اشاره به تغییرات سبک زندگی کنونی گفت: امروزه ما به سبک نشسته و استفاده از غذاهای آماده و نداتشن تحرک روی آورده‌ایم این سبک از زندگی عامل بیماری به تخمدان پلی‌کیستیک است که در واقع یکی از علل ناباروری است که با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی کنونی می‌توانیم آن را درمان کنیم.

این دکترای سلامت بهداشت و باروری به سیکل باروری اشاره کرد و گفت: باروری از هیپوتالاموس شروع می‌شود و بعد به هیپوفیز می‌رسد و در ادامه به تخمدان و رحم ختم می‌شود.

رحمانی در ادامه با اشاره نقش مهم استرس در زندگی گفت: این چهار ارگان هم‌چنان بر روی هم تأثیر می‌گذارند هر جا که مشکلی ایجاد شود و هماهنگی بین این چهار ارگان را مختل کند آن‌گاه باروری اتفاق نمی‌افتد و استرس یکی از عوامل مهم ایجاد اختلال در این هماهنگی‌ها است.

بهترین سن برای بارداری ۱۸ تا ۳۵ سال است

وی درباره سن ایمن برای بارداری خانم‌ها عنوان کرد: بهترین سن برای بارداری ۱۸ تا ۳۵ سال است وقتی متوسط سن ازدواج بالا می‌رود بارداری‌های پس از این سن نیز بیشتر می‌شوند.

رحمانی درباره ارتباط سن با ناباروری خاطرنشان کرد: ناباروری سنی بیشتر خانم‌ها را تحت تاثیر می‌گذارد و در آقایان با افزایش سن بیماری‌های مزمن بیشتر می‌شود و همین امر بر روی تعداد و کیفیت اسپرم اثر می‌گذارد.

۱۳۹۴/۳/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...