نسخه چاپی

واكنش بورسیه ای ها به سخنان وزیر علوم

شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه با صدور بیانیه‌ای به سخنان شب گذشته وزیر علوم درباره بورسیه‌ها و ابلاغ این مسئله به دانشجویان واكنش نشان داد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه با صدور بیانیه‌ای به سخنان شب گذشته وزیر علوم درباره بورسیه‌ها و ابلاغ این مسئله به دانشجویان واکنش نشان داد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

صحبت‌های شب گذشته وزیر علوم در برنامه نگاه یک در مقابل میلیون‌ها نفر بیننده نشان داد که متاسفانه ایشان اطلاع درستی از وضعیت وزارتخانه تحت مدیریت آقای عبدالحسین فریدون در رابطه با قضایایی مانند جنجال سیاسی بورسیه‌ها و افت علمی کشور ندارد.

مشخص شد که وی هنوز واقعیت بسیاری از قضایا از جمله قضیه بورسیه‌ها را نمی‌داند یا اطلاعات صحیحی به وی نمی‌رسد.

از سوی دیگر وزیر محترم می‌تواند برای اثبات ادعای خود نام پنج نفر از دانشجویان مظلوم بورسیه که وزارت علوم به آنها ابلاغیه کتبی داده را به صورت رسانه‌ای منتشر کند.

در مقابل ما می‌توانیم نام صدها نفر از دانشجویان بورسیه که به صورت شفاهی و درگوشی به مجازات اعمال شده خود پی برده‌اند را به اطلاع ایشان برسانیم.

در این راستا ذکر چند نکته ضروری است:

جناب آقای وزیر، منکر ابلاغ شفاهی و درگوشی دانشجویان مظلوم به آنها شد.

حال با این انکار، سه گمانه اصلی به وجود می‌آید:

۱- وزیر اصلا در جریان مسائل مهم وزارتخانه و دانشگاه‌ها(جریان بورسیه‌ها) نیست و حتی در جریان اخبار رسانه‌ها نیز قرار ندارد.

۲-اطلاعات کانالیزه و کاملا غلط توسط برخی افراطیون از جمله آقای فریدون به وی می‌رسد و او هم بدون هیچ‌گونه صحت‌سنجی این موارد را می‌پذیرد و به موقع اجرا می‌گذارد.

۳- ترکیبی از دو فرض فوق.

اگر گزاره نخست صحیح باشد که به وزیر علوم توصیه اکید می‌کنیم که همین امروز ، با یکی از روسای دانشگاه‌ها تماس بگیرد و حقیقت امری که از آن غافل است را از وی بپرسد. شاید به این طریق نامه‌های محرمانه ارسالی وزارت علوم(سازمان امور دانشجویان) در اختیار وزیر نیز قرار بگیرد!

اگر گزاره دوم و یا سوم صحیح باشد که باید گفت این وزارتخانه با یک برنامه پیچیده توسط عناصری خاص اداره شده و متاسفانه پازل خطرناک افراطیون در وزارت علوم، تکمیل گردیده است.

با توجه به صحبت‌های بدون استدلال منطقی وزیر در موضوع بورسیه‌ها و ابلاغ‌های شفاهی باید تک به تک گزاره‌های فوق بررسی شود و مشخص شود که چرا وزیر وزارتخانه‌ای که در کمتر از چند ماه با روح، روان، آبرو و شرافت بیش از ۵۰۰۰ خانواده مسلمان ایرانی بازی کرده، هنوز نمی‌داند که نامه‌های فوق محرمانه‌ای از سوی سازمان امور دانشجویان برای روسای دانشگاه‌ها ارسال شده که از آنها خواسته‌اند که ابلاغ‌ها به صورت کاملا شفاهی و در گوشی انجام شود و هیچ متن مستند و مکتوبی در اختیار دانشجویان بورسیه قرار نگیرد.

ادله سست وزیر علوم در رابطه با بورسیه‌ها نشان داد که جریان تصمیم‌گیر در وزارت علوم، مسیر خود را می‌رود و حتی نیازی به توجیه بالاترین مقام اجرایی این وزارتخانه در مورد مهمترین مسائل وزارت علوم نمی‌بیند. این مسئله در شان نظام جمهوری اسلامی و قشر فرهیخته فعال در وزارت علوم نبوده و نیست.

در همین راستا، انگیزه ما برای پیگیری مطالبات به حق و ظلم‌های آشکار اعمال شده توسط این وزارتخانه مضاعف و پیگیری‌های‌مان جدی‌تر و محکم‌تر گردید.

با توجه به بیانات نادرست آقای وزیر، ما به صورت جدی از وی برای حضور در یک مناظره پیرامون "داستان سیاسی بورسیه‌ها" و "افت شدید علمی کشور" در یکی از دانشگاه‌های کشور و یا صدا و سیما دعوت می‌کنیم.

این مناظره باعث می‌شود که اطلاعات آقای وزیر در مورد مسائل مهم وزارتخانه نیز تکمیل شود. گرچه می‌دانیم که جریانی که گرداننده این بازی‌های سیاسی در وزارت علوم است، اجازه این کار را نخواهد داد.

آقای وزیر، آیا جنابعالی با علم به آئین‌نامه‌های سال ۶۴-۶۸ در خصوص بورسیه‌ها صحبت می‌کنید یا آئین‌نامه دیگری نیز وجود دارد که فقط حضرتعالی و دوستان وزارتخانه‌ای شما از آن اطلاع دارند که در این خصوص کمیته حقوقی ما در نامه‌ای جداگانه این موضوع را پاسخ خواهند داد.

نمایندگان کمیسیون آموزش و کمیسیون اصل نود مجلس نیز صحبت‌های آقای وزیر در رابطه با بورسیه‌ها و افت علمی کشور را مدنظر قرار دهند و با استناداتی که دارند به وی نشان دهند که اطلاعاتی که از جریانات تندرو و افراطی وزارت علوم دریافت می‌کند، نباید مبنای تصمیمات و جهت‌گیری‌های وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران توسط وی باشد.

۱۳۹۴/۳/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: