نسخه چاپی

نرخ سود صدای بورسی‌ها را هم درآورد

برخی تحلیلگران بورسی مطرح می‌كنند كه عدم اجرای درست مصوبه نرخ سود بانكی توسط نظام بانكی كشور، باعث شده است كاهش نرخ سود سپرده‌های بانكی تاثیری بر بهبود وضعیت بازار سرمایه نداشته باشد.

به گزارش نما به نقل از مهر،‌ تحلیلگران بازار سرمایه انتظار داشتند که با کاهش نرخ سود بانکی، وضعیت بازار سرمایه هم بهبود یابد و افت های مداوم شاخص کل بورس متوقف شود، اما این انتظار محقق نشد. این کارشناسان مطرح می کنند که انتظار بازار سرمایه کاهشی بیش از ارقام مصوب سود بانکی بود تا تحرکی در بازار سرمایه ایجاد شود، اما این اتفاق نیافتاد.

بررسی آمارهای بورس نشان می دهد شاخص کل به عنوان دماسنج بازار سرمایه در اردیبهشت ماه امسال که مصوبه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی اجرایی شد، با کاهشی سه هزار و ۳۱۴ واحدی همراه شده است و در آخرین روز این ماه بر روی عدد ۶۳ هزار و ۷۰۳ واحد قرار گرفت، این در حالی است که هنوز اثری از کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه مشاهده نشده است.

از سوی دیگر، برخی از کارشناسان و تحلیلگران بورس می گویند که باز هم باید منتظر ماند اما واقعیت این است که مصوبه کاهش نرخ سود بانکی تاثیری بر بورس ندارد و افت‌های شاخص و کاهش ارزش سهام شرکت‌های بورسی همچنان ادامه دار است.

حتی اقدامات اخیر مسئولان سازمان بورس برای حمایت از این بازار و شفاف سازی نتوانست تاثیری بر متغیرهای بورسی داشته باشد و به نظر می رسد که برنامه ها کارساز نبوده است.

این کارشناسان مطرح می کنند که اگر موسسات مالی غیرمجاز، بانک‌های خصوصی و حتی بانک‌های دولتی به درستی نرخ های سود را اجرایی کنند، ممکن است تاثیراتی هم این کاهش نرخ بر بورس بگذارد.

اما واقعیت این است که نرخ سود بانکی نه تنها توسط نظام بانکی کشور به درستی اجرایی نمی‌شود و با ارقام و محاسبه سازی‌ها نرخ‌های دیگری عملیاتی می شود، بلکه نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار بر اساس واقعیت نیست و متولیان با نگرانی نسبت به اینکه پول ها از بازار پولی خارج شده و به سایر بازارها رفته و به سوداگری دامن بزند، کاهش نرخ ها را با احتیاط مصوب می کنند.

حسن قالیباف اصل در پاسخ به این سئوال که برخی از تحلیلگران بازار سرمایه پیش بینی می کردند که با کاهش نرخ سود بانکی، وضعیت بازار سرمایه بهبود یابد، اما این اتفاق نیافتاد، چرا این تحلیل‌ها درست از آب درنیامد؟ گفت: وقتی بحث از کاهش نرخ سود بانکی است، این کاهش باید به درستی صورت گیرد. در گذشته هم چنین بود، نرخ بهره ای که اعلام شده بود، با آنچه که اجرایی می شد، با یکدیگر متفاوت بود.

مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران بر اینکه نرخ سود باید براساس واقعیت کاهش یابد، تصریح کرد: اگر نرخ سود بانکی به صورت واقعی کاهش یابد، اثرات خود را بر بازارهای مالی خواهد گذاشت و فعالان اقتصادی متوجه آن خواهند شد. از سوی دیگر، آنچه توسط نظام بانکی اجرایی می شود، باید براساس مصوبات و نرخ‌های تعیین شده باشد.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است نرخی به صورت نسبی برای اجرا ابلاغ شود، اما آنچه در واقعیت و عمل اتفاق می افتد، رقم دیگری باشد اما برای اینکه آثار کاهش نرخ سود در بازارهای مالی نمایان شود، باید نرخ‌های ابلاغی را رعایت کنند. اگر کاهش نرخ سود بانکی اتفاق می افتد باید در واقعیت کاهش یابد.

این مقام مسئول در بورس تهران بیان کرد: نباید کاهش نرخ سود بانکی فقط به صورت اسمی کاهش یابد بلکه آنچه بانکها آن را اجرا می‌کنند باید واقعی باشد.
ثبت: ۱۳۹۴/۳/۸

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: