نسخه چاپی

دیدار كری و ظریف برای ادامه مذاكرات هسته‌ای

وزرای امور خارجه ایران و آمریكا امروز شنبه 9 خرداد برای ادامه مذاكرات هسته‌ای با هم دیدار خواهند كرد.

به گزارش نما به نقل از میزان، مذاکرات هسته‌ای امروز در سطح وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در ژنو ادامه می‌یابد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در ژنو دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

«جف راتکه» اظهارکرد: تمرکز ما بر روی مهلت سی ام ژوئن (11 تیر) و تکمیل گفت‌وگوها تا آن زمان است، ما در فکر تمدید نیستیم و معتقدیم این کار شدنی است و اگر در رسیدن به توافق نهایی موفق شویم وارد مرحله جدیدی از اجرا و نظارت خواهیم شد.

وی افزود: ایران باید درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.
عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه هم پس از سه روز گفت‌وگوها بین ایران و 1+5 در وین، به ظریف در ژنو پیوستند.

«ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا و «وندی شرمن» عضو ارشد تیم مذاکره کننده این کشور هم جان کری وزیر خارجه آمریکا را در مذاکرات ژنو همراهی می‌کنند.
گفتنی است این مذاکرات قرار است امروز ساعت یازده به وقت محلی آغاز شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به فرودگاه ژنو گفت: آخرین وضعیت روند نگارش متن توافق احتمالی هسته‌ای را پس از مذاکرات هفته گذشته وین بررسی خواهیم کرد و بر اساس آن درباره ادامه مذاکرات تصمیم می‌گیریم.

بر اساس این گزارش یکی از کارشناسان تیم مذاکره‌کننده کشورمان بررسی دلایل کندی تدوین متن توافق نهایی را هدف اصلی نشست دو جانبه وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در ژنو دانست.

این کارشناس طی مصاحبه‌ای با بیان اینکه کندی تدوین متن توافق، نیاز به این نشست داشت، افزود: شاید با حضور مذاکره‌کنندگان و وزرا به توان برخی موانع را برطرف کرد و به تدوین متن سرعت داد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بالاترین مقام فنی آمریکا ارنست مونیز در مذاکرات حضور یافته است، تصریح کرد: ما پیش از این به طرف آمریکایی اعلام کرده بودیم که علی اکبر صالحی به دلیل کسالت نمی‌تواند در مذاکرات دو جانبه ژنو حضور یابد.

این کارشناس افزود: با توضیحاتی که داده‌ایم وزیر انرژی آمریکا در مذاکرات حضور یافته است و ما آماده‌ایم اگر ارنست مونیز مطلبی برای ارائه دارد، بشنویم.

در این گزارش آمده قرار است نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا امروز ساعت یازده در هتل اینترکانتینانتال ژنو آغاز شود.

۱۳۹۴/۳/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...