نسخه چاپی

«انتقال بحران»راهبرد انتخاباتی جریان اصلاحات

میثم معافی

این روزها ،جریان اصلاحات ،متاثر از فتنه 88 و با ضربه سخت مردم به شرایط انزوای سیاسی و با "بحران مشروعیت"مواجه شد و بدلیل "نازایی سیاسی"درانتخابات 92 ناچار به پروژه "رحم اجاره ای"پناه برد تا در سایه گروه تکنوکراتیسم بتواند درصحنه بماند ،بحرانی که هنوز بر مچ پای آن حلقه زده وسرعتش را در رقابت های سیاسی وانتخاباتی کُند وسست کرده است ودراین حالت تنها امیدش نه سرعت خود بلکه کُندی حرکت رقیبش میباشد.
بزرگترین "تهدید"جریان اصلاحات باتوجه در پیش رو بودن انتخابات "استراتژیک "94،وحدت راهبردی اصولگرایان حول گفتمان انقلاب اسلامی است.
چرا که اولا: وحدت اصولگرایان میتواند، سرعت در رقابت را زیاد کند، ثانیا:وحدت هم اگر نه حول محور" شخصیتها " بلکه حول محور"گفتمان"شکل بگیرد "عنصرتهدید"برای اصلاحاتیان شدیدتر خواهد بود،چون آنها و مردم خوب میدانند اگر کشور مطابق "گفتمان اصلاحات درحوزه سیاست خارجی"اداره میشد، امروز داعش در "الانبار"نبود بلکه در "الاهواز"بود(گفتمان نه غزه نه لبنان) واینکه اگر نقشه راه علمی کشور منطبق برگفتمان اصلاحات تنظیم میگشت، فناوری هسته ای و فضایی ما از درب دانشگاه ها آن طرف تر نمی رفت و...
جریان اصلاحات امروز "مختلف الاضلاع"است،- ضلع اول،رادیکالیسم لیبرال است که محور فتنه بود،،ضلع دوم معروف به "ندا"ست که بمنزله عبور از ضلع اول می باشد و ضلع سوم هم به قول آقای پورنجاتی ،"نسا"ست یعنی نسل سوم اصلاحات ،،و...
-تمامی این اضلاع درحال عبور از هم هستند ،،بنیاد باران ،بنیاد ایرانیان و ابر و بادو مه وبنیاد خورشیدو فلک همه در پیکارند ...
-این روزها دعوای "تیتراژی"روزنامه های اعتماد ،آفتاب وآرمان و..کاملا ماهیت اختلاف و وادادگی را به نمایش میگذارد:
-روزنامه آفتاب:"روحانی نباید از اصلاحات عبور کند"
-روزنامه آرمان:"اصلاح طلبان نباید از روحانی عبورکنند"
-جنگ کلمات یا "بوردینگ وار"در غالب "عبور از روحانی"و یا "عبور روحانی از ..."نشان میدهد که عمل "مولینکس سیاسی"اصلاحات با جریان اعتدال با محوریت دکتر روحانی نساخت وآنها بیش از این میدان تاخت و تاز میخواهند ودر حقیقت علاقمندند که "نمکدان"بشکنند و بگسلند و بگذرند.
-اختلاف اضلاع مختلف اصلاحات در " رهبری جریان"و به اصطلاح "هِد قبیله"بودن است ،،منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی تلویحا "عبور ازروحانی"را حرف درستی نامید تا نکند "پرچم"از آنان ستانده شود.
-حجاریان درخصوص جریان اصلاحات جمله قصار جالبی راگفته بود (اعتراف البته):"می شود 1000گوسفند را مدیریت کرد اما 10گربه را نه ...و مدیریت جریان اصلاحات مانند مدیریت گله گوسفندان نیست بلکه مانند مدیریت "گربه ها"ست.
-واما تنها گزینه روی میز جریان اصلاحات چیست؟
-هنری کسینجر(ابر استراتژیست آمریکایی)گفت:"اگر قدرت حل بحران خود را نداری ،آنرا به رقیب منتقل کن"
براین اساس تنها راهبرد باقیمانده اصلاحات برای رقابت های انتخاباتی "انتقال بحران "خود به جریان رقیبش یعنی "اصولگرایان "است،،چگونه؟ با القاء اختلاف در جبهه حریف در فاز "بزرگنمایی فعالیت جریان انحرافی، القاءاختلاف بین علمای طراز مدیریت جریان ولایی در جامعه مدرسین مانند: آیات عظام موحدی کرمانی،مصباح و یزدی وهمچنین تحریک بخشی از اصولگرایان در ائتلاف با جریان "اعتدال" در غالب "مزایده سیاسی"با این تیتر که:"چه کسی از اصولگرایان با روحانی ائتلاف میکند..."
-بنابر این جریان اصلاحات در فاز "انتقال بحران"قرارگرفته و به جهت عدم توانایی در"اثبات"خود ،سخت به "نفی"رقیب نیاز دارد.
*مدرس دانشگاه

۱۳۹۴/۳/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: