نسخه چاپی

به خاطر خودتان قلیان نكشید

مصرف یك بار قلیان معادل مصرف ۱۸۰ تا ۳۰۰ نخ سیگار است. مواد معطر استفاده‌شده در تنباكوهای معسل یا میوه‌‌ای حاوی هزاران ماده سمی است و چروكیدگی پوست، پیری زودرس، فساد دندان­‌ها و افزایش خطر سل و هپاتیت فقط بخشی از عوارض قلیان است.

به گزارش نما به نقل از فارس، برخی عادات در جامعه به بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور منجر شده‌اند یکی از این عادات نادرست مصرف قلیان است که متأسفانه در کشور به وفور به چشم می‌خورد؛ مصرف یک بار قلیان معادل مصرف 180 تا 300 عدد سیگار است.

آثار استعمال قلیان بر روی سلامتی

برخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست بلکه حاوی مواد سرطان­زا و سمی بی‌شماری است که باعث سرطان­های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری های قلبی عروقی و دیگر بیماری­ها و سرطان­ها می شود.

خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواد دخانی مصرف می کنند 5 برابر افرادی است که مصرف کنده این مواد نیستند.

هشدارهایی در مورد مصرف قلیان

دود حاصل از مصرف قلیان، ترکیبی از مواد دخانی و دود ناشی از مواد سوختی است که خطری جدی برای اطرافیان محسوب می­شود. مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند، همچون مصرف کنندگان سیگار، مبتلا به انواع سرطان ها، بیماریهای قلبی عروقی، تنفسی خواهند شد.

12درصد بیماریهای قلبی و عروقی، 66درصد برونشیت و سرطان ریه و 38 درصد بیماریهای حاد تنفسی در جهان به مصرف سیگار و قلیان اختصاص دارد.

زنانی که در طول دوران بارداری خود، مصرف کننده قلیان بوده یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار گرفته­‌اند، وزن نوزادشان در هنگام تولد کمتر از حد طبیعی بوده و خطر ابتلا به بیماریهای ریوی در این نوزادان بیشتر است.

چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب­ها، زردی و فساد دندان­ها، از دیگر مصارف قلیان است. استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان، عاملی در انتقال بیماری­های واگیر دار همچون سل و هپاتیت است.

معمولاً طعم شیرین و طعم مطبوع توتون­های معسل قلیان باعث می­‌شود برخی مردم به ویژه جوانان و نوجوانان بدون توجه به اثرات سوء آن، اشتباهاً به مصرف قلیان روی آورند.

مصرف کننده قلیان با توجه به حجم دود دریافتی، به اندازه زیادی نیکوتین دریافت می کند و به آن اعتیاد پیدا می­‌کند.

تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان معمولاً از بی­‌کیفیت ترین و نامرغوب ترین انواع موجود و از خطرناک­ترین آنها است از طرفی اسانس ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معسل یا میوه‌­ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.

۱۳۹۴/۳/۱۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: