نسخه چاپی

نظر آیةالله صافی درباره برگزاری لیگ در رمضان

حضرت آیت‌الله صافی در پاسخ به استفتائی، برگزار کنندگان مسابقات لیگ برتر فوتبال را به حفظ هویت و استقلال اسلامی و سنت‌های دینی فراخواندند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، متن استفتاء و پاسخ این مرجع تقلید بدین شرح است:

بسمه تعالي

محضر مبارك حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي

باسلام و تحيت و آرزوي طول عمر و سلامتي؛

احتراماً معروض مي‌دارد يكي از سنت‌هاي حسنه‌اي كه پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي در كشور ايجاد شده، تعطيلي مسابقات مهم فوتبال در ماه مبارك رمضان بود. اين امر موجب مي‌گرديد كه توجه جوانان در اين ماه، به عبادات و مراسم مذهبي بيشتر جلب شده و نيز از برخي مظاهر زشت روزه‌خواري جلوگيري شود.

اما متأسفانه از چند سال پيش، با اين توجيهات كه مسابقات ما بايد با تقويم‌هاي بين المللي و برنامه‌هاي كنفدراسيون فوتبال آسيا هماهنگ باشد، مسابقات ليگ برتر فوتبال در ماه مبارك رمضان انجام مي‌شود. اين كار نه تنها موجب شده است كه برخي از بازيكنان مسلمانان، براي حفظ آمادگي بدني مجبور به روزه‌خواري در تمرينات شوند؛ بلكه عده زيادي از جوانان را پس از افطار، به جاي مساجد و جلسات قرآن، به ورزشگاه‌ها مي‌كشاند.

اين در حالي است كه در همين كشور همسايه- تركيه- كه داراي نظام لائيك نيز هست و فوتبال بين‌المللي‌تري از ما دارد، مسابقات فوتبال به احترام ماه مبارك رمضان تعطيل مي‌شود.

با كمال تأسف، اين روزها هم كه يكي از مديران متدين فوتبال كشور درخواست كرده است كه مسابقات ليگ جديد بعد از ماه مبارك آغاز شود، اين پيشنهاد با مقاومت مسؤولان فدراسيون روبرو شده است و در نظر دارند همزمان با طلوع ماه قرآن، مسابقات را نيز آغاز كنند!

لذا خواهشمند است نظر مبارك خود را درباره دو سؤال زير اعلام فرماييد:

1.نظر حضرتعالي درباره به تعويق افتادن مسابقات فوتبال ليگ برتر به بعد از ماه مبارك رمضان چيست؟

2.آيا لزوم هماهنگي با برنامه‌هاي كنفدراسيون آسيا، توجيهي براي عدم احترام به شعائر مذهبي مي‌گردد؟

بسم الله الرحمن الرحيم

عليكم السلام و رحمة الله

آنچه براي مسلمان بيدار، متعهد و مؤمن مهمّ است حفظ هويّت و استقلال اسلامي و سنّت‌هاي ديني است كه به آن، در همه جا و همه برنامه‌هاي بين المللي افتخار و اعلام وجود مي‌نمايد.

شعائر ديني با هيچ‌يك از مراسم‌ ديگر قابل معاوضه نيست. حضور مسلمانان در سائر مراسم بايد حضور اسلام و حضور مسلمان مستقل باشد، و ضعف و تنازل جايز نيست؛ «و لله العزّة و لرسوله و للمؤمنين»

اينجانب اطمينان دارم كه برگزاركنندگان اين مسابقات، فرهنگ اسلامي و اعتبار عنوان جمهوري اسلامي را بالاتر و برتر از هر عنوان ديگري مي‌دانند، و ثانياً اگر آنها هم بخواهند عليه سنّت‌هاي اسلامي عمل كنند، جوانان عزيز و متعهّد ما با آنها همكاري نخواهند نمود. خداوند متعال بر عزّت و عظمت اسلام و مسلمين بيفزايد.

لطف الله صافي

۱۳۹۱/۴/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: