نسخه چاپی

احمدی‌نژاد در تماس با محمد مرسی چه گفت؟

عکس خبري - احمدي‌نژاد در تماس با محمد مرسي چه گفت؟

یاسر علی با بیان اینكه احمدی نژاد انتخاب محمد مرسی را تبریك گفت، افزود: در این تماس تلفنی همچنین رئیس جمهوری اسلامی ایران از رئیس جمهور مصر برای شركت در اجلاس غیرمتعهدها كه 8 شهریور (29 آگوست) در تهران برگزار می شود ، دعوت كرد.

منابع مصری از تماس تلفنی و دعوت احمدی نژاد از محمد مرسی رئیس جمهور مصر برای سفر به تهران خبر دادند.

روزنامه مصری الوطن به نقل از سخنگوی ریاست جمهوری مصر از تماس تلفنی محمود احمدی نژاد با محمد مرسی خبر داد.

یاسر علی گفت:احمدی نژاد در این تماس تلفنی انتخاب مرسی به عنوان رئیس جمهوری مصر را تبریک گفت و برای او آرزوی موفقیت کرد.

وی افزود: در این تماس تلفنی همچنین رئیس جمهوری اسلامی ایران از رئیس جمهور مصر برای شرکت در اجلاس عدم تعهد که 29 آگوست(8 شهریور) در تهران برگزار می شود ، دعوت کرد.

گفتنی است ریاست اجلاس عدم تعهد هم اکنون بر عهده مصر است که در اجلاس آینده به ایران واگذار می شود.

اولین مقصد رئیس جمهور مصر

در همین حال، فارس گزارش داد، پس از انتشار اخباری درباره اینکه اولین سفر خارجی رئیس جمهوری جدید مصر کدام کشور خواهد بود، روزنامه القبس کویت به نقل از منابع خود اطلاع داد که «اتیوپی» اولین ایستگاه سفر خارجی محمد مرسی خواهد بود.

در حالی که اگر مرسی برای نشست سران غیرمتعهدها در اوایل شهریور وارد ایران شود، پس از ۳۰ سال و پس از پیروزی انقلاب اسلامی اولین رئیس جمهور مصر است که به ایران می‌آید، سفر محمد مرسی به اتیوپی نیز پس از گذشت ۱۶ سال از آخرین سفر رئیس جمهوری سابق مصر به این کشور، اولین سفر خواهد بود.

القبس نوشت: مطلع شدیم که اولین سفر خارجی و رسمی محمد مرسی به اتیوپی خواهد بود و وی در رأس هیئت مصری در اجلاس سران آفریقا که ۱۷ جولای (۲۷ مرداد) برگزار می‌شود، وارد این کشور می‌شود.

القبس افزود: یک منبع مطلع اعلام کرد که این سفر و مذاکرات محمد مرسی اولین سفر رئیس جمهور مصر پس از آخرین سفر حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر است که در آدیس‌آبابا در سال ۱۹۹۶ هدف تروری نافرجام قرار گرفت و مناسبات دو کشور وارد تنش شد.

بنا بر این گزارش، پرونده همکاری‌های اقتصادی و [مسائل مربوط به منابع] آب، دو موضوع مهم مذاکرات مرسی در آدیس‌آبابا خواهد بود.

القبس همچنین افزود: این منبع همچنین اعلام کرد که محمد مرسی به احتمال زیاد در روز چهارشنبه ۲۹ اگوست (۸ شهریور) در نشست سران غیرمتعهدها در تهران نیز حاضر شود بخصوص اینکه مصر اکنون ریاست جنبش غیرمتعهدها را بر عهده دارد اما این موضوع [یعنی سفر به ایران] در دست بررسی است.

القبس نیز اشاره کرد که «در صورت سفر مرسی به ایران، این سفر،‌ اولین سفر رئیس جمهور مصر به ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران پس از ۳۰ سال است.

۱۳۹۱/۴/۱۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...