نسخه چاپی

10شهر دیگر وارد تنش آبی شد

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینكه سال گذشته ۵۱۷ شهر تنش آبی داشته‌اند و امسال ۱۰ شهر به این شهرها افزوده می‌شود، گفت: تا اواسط تیرماه مصوبه دولت برای قطع آب مشتركان پرمصرف صادر و این موضوع قانونی می‌شود.

به گزارش نما به نقل از فارس، ستار محمودی در ششمین نشست شبکه آسیایی برنامه G-WADI (برنامه خشکسالی یونسکو) در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه سال گذشته ۵۱۷ شهر دارای تنش آبی بودند آیا تا سال جاری تعداد این شهرها کاهش یا افزایش یافته، گفت: در سال گذشته تعداد شهرهایی که دارای تنش آبی بودند ۵۱۷ شهر بود، اما متاسفانه در سال جاری ۱۰ شهر به این ۵۱۷ شهر اضافه شده است که وضعیت ۵ شهر بسیار حاد است.

به گفته وی، شهرهای سنندج، بندرعباس، کرمان، اصفهان و شرق تهران شرایط حادتری نسبت به سایر شهرها دارند.

وی ادامه داد: زمانیکه به تابستان نزدیک می‌شویم دچار محدودیت می‌شویم به طوری که بارندگی‌های امسال نسبت به میانگین بلند مدت ۲۰ درصد کاهش داشته است، کاهش بارندگی‌ها اثرات شدیدی بر وضعیت آب می‌گذارد بنابراین شهرها و روستاها به لحاظ منابع آب زیرزمینی در حالت خطرناکی قرار می‌گیرند.

محمودی گفت: روز گذشته ۵۱۷ شهر دارای تنش آبی بودند که این میزان در سال جاری با اضافه شدن ۱۰ شهر به ۵۲۷ شهر رسیده است، پس باید مردم همانند سال گذشته صرفه‌جویی ۱۰ تا ۲۰ درصدی را در مصرف آب سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه قرار بود آب شرب مشترکان پر مصرف تهرانی قطع و این موضوع قانونی شود، گفت: تهران در حال حاضر در مراقبت ویژه‌ای قرار دارد، چرا که وضعیت شرق تهران چندان رضایت‌بخش نیست بنابراین تا اواسط تیرماه این مصوبه دولت قطع آب مشترکان پر مصرف را قانونی خواهد کرد.

وی در خصوص طرح تعادل‌بخشی آب زیرزمینی نیز گفت: امروز نیز جلسه‌ای برای طرح تعادل‌بخشی منابع آبهای زیر زمینی برگزار شد که در ۸ بخش این طرح تهیه شده است.

براساس این طرح که به تصویب رسیده است، سالانه ۵ میلیارد متر مکعب از منابع آب زیرزمینی فرصت احیاء پیدا خواهند کرد.

محمودی ادامه داد: این طرح در ۳ برنامه پنج ساله تلاش خواهد کرد منابع آب زیرزمینی را به تعادل برساند لذا افقی که برای این طرح پیش‌بینی شده است ۱۵ تا ۲۰ سال است.

۱۳۹۴/۳/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: