نسخه چاپی

آغاز به كار «مركز تبادل كتاب» در ایران

مركز تبادل كتاب با ظرفیت 100 هزار جلد كتاب آغاز به كار كرد.

به گزارش نما به نقل از ایسنا، بر اساس خبر رسیده، این نخستین‌بار است که مرکزی برای مبادله کتاب در ایران با این وسعت راه‌اندازی می‌شود و به افراد این امکان را می‌دهد که کتاب‌های خودشان را با کتاب‌های دیگران تعویض کنند.

در این مرکز بخش‌های مختلف با موضوعات پزشکی، دانشگاهی، حسابداری، هنر، رمان، اقتصاد، زبان‌های خارجی، ادبیات، علوم اسلامی، علوم انسانی، تاریخ و ... پیش‌بینی شده است تا افراد بسته به علاقه‌مندی خود، کتاب‌های دیگری انتخاب کنند.

این مرکز توسط جمعی از علاقه‌مندان به حوزه کتاب‌خوانی راه‌اندازی شده و به صورت هیات امنایی اداره می‌شود.

هدف از راه‌اندازی این مرکز، فراهم کردن فرصتی برای دسترسی بیش‌تر افراد به کتاب‌ها و همچنین گردش کتاب‌های بدون استفاده در جامعه با کمترین هزینه به منظور هم‌افزایی فرهنگی و ترویج کتاب و کتاب‌خوانی عنوان شده است.

گردش کار در این مرکز به گونه‌ای تعریف شده است که امکان تبادل کتاب با کتاب فراهم شده اما افرادی که کتابی برای مبادله ندارند می‌توانند با پرداخت وجه نقد، اعتبار دریافت کنند و از کتاب‌های عرضه‌شده، کتاب مورد نظرشان را انتخاب کنند.

روابط عمومی مرکز تبادل کتاب شیوه‌های دریافت کتاب را به این شرح اعلام کرده است: در حالت اول فرد کتابش را قیمت‌گذاری می‌کند و منتظر می‌ماند تا کسی آن را مطالبه کند. در این صورت بهای کتاب به عنوان اعتبار به فرد عرضه‌کننده تعلق می‌گیرد. در حالت دوم، فرد کتابی برای عرضه ندارد و مایل است از کتاب‌های عرضه‌شده کتاب مورد نظر خود را تهیه کند، در این حالت او وجه اعلام‌شده را به صندوق مرکز واریز می‌کند.

پس از قیمت‌گذاری، در صورت تبادل نشدن کتاب تا دو هفته، کتاب به صورت خودکار 30 درصد از بهای تعیین‌شده تخفیف می‌خورد. چنان‌چه تا سه هفته، خواهان پیدا نشد 50 درصد تخفیف اعمال می‌شود و اگر تا یک ماه کتاب مبادله نشد با تخفیف 70 درصد عرضه می‌شود. پس از یک ماه از آغاز واسپاری کتاب و در صورت تبادل نشدن، شورای تصمیم‌گیری مرکز درباره وضعیت کتاب تصمیم خواهد گرفت؛ چنان‌چه صاحب کتاب ظرف مدت 48 ساعت کتاب را پس گرفت، کتاب به وی تقدیم می‌شود و در غیر این صورت یا در ردیف کتاب‌های اهدایی قرار می‌گیرد، یا به مراکز بازیافت تحویل داده می‌شود و یا به نحوی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و مرجع تصمیم‌گیری برای کتاب پس از پایان مهلت یک‌ماهه، مرکز تبادل خواهد بود.

مرکز تبادل کتاب از امروز (شنبه 23 خرداد) فعالیت خود را آغاز می‌کند و متقاضیان می‌توانند به نشانی این مرکز واقع در خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر، ابتدای خیابان شهید مظفر شمالی (تلفن : 66177892) مراجعه کنند. پذیرش کتاب در هفته‌های اول فعالیت مرکز به صورت حضوری است.

۱۳۹۴/۳/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...