نسخه چاپی

درخواست مجلس نمایندگان آمریكا از ایران

مجلس نمایندگان آمریكا با تصویب قصعنامه‌ای آزادی 3 شهروند آمریكایی بازداشت شده در ایران را خواستار شد.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه با تصویب این قطعنامه از ایران خواست تا هرچه فوری امیر حکمتی، جیسون رضائیان و سعید عابدینی را که شهروندان آمریکایی زندانی در ایران هستند آزاد و برای یافتن رابرت لوینسون یک شهروند آمریکایی که ادعا می‌شود در ایران ناپدید شده همکاری کند.

دان کیلدی نماینده جمهوری‌خواه آمریکا که پیشنهاد این قطعنامه را ارائه داده بود در این‌باره گفت: امروز کنگره به طور یکصدا به ایران گفت که اگر به طور جدی خواهان بازگشت به جامعه بین‌الملل است باید زندانیان آمریکایی همچون امیر حکمتی را آزاد کند.

بر اساس گزارش شبکه خبری فاکس نیوز این نماینده جمهوری‌خواه برای اولین بار در 30 آوریل پیشنهاد این قطعنامه را ارائه داده بود که در 2 ژوئن به اتفاق آرا در کمیته روابط خارجی کنگره به تصویب رسید.

وی این کار را به کمک خانواده امیر حکمتی که مدعی بیگناهی وی هستند انجام داده است.

امیر میرزایی حکمتی 28 ساله یک شهروند آمریکایی است که در سال 1390 به جرم جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا بازداشت و پس از اعتراف در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اعدام محکوم شد. مجازات وی بعدتر به 10 سال زندان کاهش یافت.

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست نیز دیگر شهروند آمریکایی‌ است که تابستان سال گذشته به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات وی آغاز شده و هم اکنون در جریان است.

همچنین سعید عابدینی در سال 1391 در ایران به جرم سازماندهی محافل زیرزمینی و فعالیت‌های فرقه‌ای به زندان محکوم شد.

رابرت لوینسون مأمور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است که دولت این کشور ادعا می‌کند در اسفند سال 1385 هنگامی که در حال انجام یک مأموریت کاری بوده در ایران ناپدید شده است. این در حالی است که مقامات ایران تأکید می‌کنند اطلاعاتی از وی ندارند.

۱۳۹۴/۳/۲۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...