نسخه چاپی

پرمصرف‌ترین مواد مخدر در اروپا

بنابر گزارش 2015 «مركز اروپایی نظارت بر موادمخدر و اعتیاد» (EMCDDA)، اروپا بازار مهمی برای موادمخدر است كه هم تولیدات داخلی و هم محموله‌های قاچاقی از سایر نقاط جهان، آن را تقویت می‌كنند.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: بنابر گزارش 2015 «مرکز اروپایی نظارت بر موادمخدر و اعتیاد» (EMCDDA)، اروپا بازار مهمی برای موادمخدر است که هم تولیدات داخلی و هم محموله‌های قاچاقی از سایر نقاط جهان، آن را تقویت می‌کنند.

در گزارش جدید این مرکز تاکید شده که هنوز شاهدانه از مخدرهای پرطرفدار در اروپا است اما از سوی دیگر آمار مصرف هروئین رو به کاهش است.

بنابراین گزارش، شاهدانه همچنان پرمصرف‌ترین ماده مخدر در اروپا است به طوری که 23.3 درصد از افراد 16 تا 64 ساله حداقل یک بار در طول عمر خود مصرف این مخدر را تجربه کرده‌اند و تقریبا یک درصد اروپایی‌ها روزانه شاهدانه مصرف می‌کنند.

همچنین 80 درصد از کل موارد ضبط و توقیف موادمخدر در این قاره به شاهدانه مربوط می‌شود. از بخش‌های مختلف این گیاه مشتقات فراوانی از جمله تخم شاهدانه، الیاف شاهدانه و مواد روانگردان شامل ماری‌جوانا و حشیش تهیه می‌شود.

این گزارش در عین حال می‌افزاید: کوکائین دومین مخدر پرمصرف در اروپا است. به طوری که 4.6 درصد از اروپایی‌ها حداقل یک بار آن را مصرف کرده‌اند. مصرف این ماده مخدر در تعطیلات در بین مشتریان اروپایی‌ِ آن، بیشتر است.

بنابر این گزارش، مصرف هروئین و سایر مخدرها در این قاره به نسبت کمتر و حتی رو به کاهش است.

کارشناسان بر این باورند که در حال حاضر در اروپا یک میلیون و 300 هزار نفر «مصرف‌کنندگان بحرانی» مواد مخدر هستند. طبق تعریف مرکز اروپایی نظارت بر موادمخدر و اعتیاد، مصرف‌کنندگان بحرانی به افرادی اطلاق می‌شود که موادمخدر را به شکل تزریقی یا برای مدت طولانی و مداوم استفاده می‌کنند. این معتادان بیشتر طرفدار تریاک، کوکائین یا آمفتامین‌ها هستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی یوروپارل، اکستازی، آمفتامین‌ها و مخدرهای جدید نیز مصرف‌کنندگان خاص خود را در کشورهای اروپایی دارند.

۱۳۹۴/۴/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: