نسخه چاپی

كدام‌ بانك‌ها وام ۶۰ میلیونی مسكن می‌دهند؟

بانك مركزی مصوبه پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی خرید مسكن را ابلاغ كرده كه در این میان برخی بانك‌ها با پرداخت این تسهیلات موافقت،برخی مخالفت و برخی دیگر با پرداخت كمتر از ۶۰ میلیون تومان موافقت كرده‌اند.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، پس از آنکه شورای پول و اعتبار در 29 اردیبهشت امسال با رفع انحصار بانک مسکن در پرداخت وام خرید مسکن موافقت کرد، این مصوبه از سوی بانک مرکزی به کلیه بانک‌های دولتی و خصوصی ابلاغ شد.

بر اساس این مصوبه، همه بانک‌ها می‌توانند از محل منابع داخلی خود تا سقف 60 میلیون تومان در شهر تهران، 50 میلیون تومان در شهرهای بالای 200 هزار نفر و 40 میلیون تومان در سایر مناطق شهری به متقاضیان با سود متعارف و مصوب شورای پول و اعتبار (21 درصد) برای خرید مسکن و سود تسهیلات عقود مشارکت مدنی (24 درصد) برای ساخت مسکن تسهیلات پرداخت کنند.

بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، بانک پارسیان پرداخت وام 40 میلیون تومانی خرید مسکن را از یکی دو هفته آینده آغاز می‌کند. این وام با سود مصوب شورای پول و اعتبار برای تسهیلات «عقود مشارکت مدنی» (24 درصد) و بازپرداخت پنج ساله به متقاضیان ارائه می‌شود.

اعطای این تسهیلات نیاز به سرمایه‌گذاری (سپرده کوتاه‌مدت) یا داشتن گردش مالی و همچنین بلوکه شدن مبلغی از تسهیلات ندارد و متقاضیان با ارائه مدارک مورد نیاز شامل سند واحد مسکونی، مدارک استخدامی (از قبیل فیش حقوقی، حکم کارگزینی و ...) پس از افتتاح حساب (قرض‌الحسنه) در شعبه نزدیک به محل واقع شدن ملک، می‌توانند یکی دو هفته پس از تشکیل پرونده، تسهیلات مورد نظر را دریافت کنند. به گفته یکی از مدیران این بانک، مبلغ اقساط این وام ماهیانه کمتر از 800 هزار تومان خواهد بود.

همچنین بانک تجارت با پرداخت وام 60 میلیون تومانی خرید مسکن موافقت کرده است. پرداخت این وام با موافقت مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره بانک تجارت روبه‌رو شده و این بانک منتظر دریافت دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص نحوه پرداخت وام 60 میلیون تومانی خرید مسکن است تا بر اساس آن، تسهیلات خرید مسکن را به متقاضیان اعطا کند.

بانک صادرات نیز علی‌رغم دریافت دستورالعمل بانک مرکزی از پرداخت تسهیلات خرید مسکن خودداری کرده و در مقابل، از محل منابع داخلی خود وام 100 میلیون تومانی تعمیرات مسکن پرداخت می‌کند.

تسهیلات تعمیر مسکن بانک صادرات تنها به مشتریان دارای حساب جاری با گردش مالی بالا اختصاص می‌یابد که پس از تأییدِ نیازمندِ تعمیر بودن منزل از سوی کارشناس بانک عملیاتی می‌شود.

از دیگر شرایط این بانک، مسدود شدن 30 درصد از این وام تا پایان بازپرداخت اقساط خواهد بود. بازپرداخت آن نیز سه ساله و در قالب عقود مشارکت مدنی با سود 24 درصد تعریف شده است.

بانک سامان از دیگر بانک‌های غیر دولتی عضو شبکه بانکی نیز 100 میلیون تومان با عنوان وام تعمیر مسکن پرداخت می‌کند که نیازمند دریافت "اسناد گردش مالی" متقاضی این تسهیلات با سود 24 درصد و در قالب عقود مشارکت مدنی است.

همچنین این بانک 10 درصد از وام را در حساب سپرده کوتاه مدت با سود 10 درصد بلوکه کرده و از اعطای سود به آن خودداری می‌کند؛ سود این سپرده، تضمین بازپرداخت اقساط محاسبه می‌شود. اقساط این وام حدودا سه و نیم میلیون تومان تعیین شده که عملا تنها دو دهک پایانی جامعه از پس آن برمی‌آیند.

همچنین سیدکامل تقوی‌نژاد مدیرعامل بانک سپه نیز از موافقت این بانک با پرداخت وام 60 میلیونی خرید مسکن خبر داد و گفت دستورالعمل بانک مرکزی در حال تدوین نهایی است تا برای اجرا به شعب ابلاغ شود.

۱۳۹۴/۴/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: