نسخه چاپی

اثرات نامطلوب پرخوری در سحر

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی كرمان گفت: پرخوری در زمان سحر باعث اختلال در كار معده می شود و محتویات اسیدی معده با آروغ زدن به مری و دهان باز می گردد كه سبب تخریب مینای دندان ها بخصوص سطوح داخلی دندان ها می شود.

به گزارش نما به نقل از ایرنا، حمیدرضا پور اسلامی افزود: عمده ترین مشکل مردم در رابطه با دهان و دندان ها، پوسیدگی دندان هاست که این پوسیدگی تحت تاثیر رژیم غذایی و نوع مواد غذایی مصرفی است به این معنا افرادی که در طول سال رژیم غذایی سرشار از مواد شیرین و کربوهیدرات مصرف می کنند و کمتر مسواک می زنند دچار پوسیدگی دندان ها می شوند.

وی اظهار کرد: در ماه رمضان به دلیل کاهش وعده های غذایی و مصرف نکردن غذا در طول روز، ترشح بزاق کم و دهان خشک می شود، بنابراین اگر باقیمانده های غذایی بویژه باقیمانده مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند برنج، نان، بیسکویت، کیک و زولبیا و بامیه بین دندان ها یا اطراف آنها باقی بماند، سبب پوسیدگی بیشتر دندان ها می شود.

این دندانپزشک در مورد اقدامات موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان گفت: در جهت حفظ سلامت دندان ها باید پس از صرف سحری و قبل از اذان حداقل به مدت 2 دقیقه دندان ها را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک کرد.

وی ادامه داد: پس از مسواک نیز به مدت یک دقیقه باید از نخ دندان استفاده کرد.

پوراسلامی گفت: همچنین در طول روز تا زمان افطار نیز حداقل یک بار دندان ها با مسواک و بدون خمیردندان تمیز شوند که علاوه بر تمیزی دندان ها باعث برطرف کردن و یا حداقل کاهش بوی نامطبوع دهان ناشی از عدم ترشح بزاق و خشک بودن دهان می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: می توان حداقل در طول روز 2 یا 3 بار آب در درون دهان گردانده و بیرون ریخته شود که این کار سبب تمیز کردن نسبی دهان از باقیمانده مواد غذایی می شود.
وی افزود: طبق حکم مراجع، مسواک کردن دندان ها با خمیر دندان در حالت روزه اشکال ندارد، مشروط بر اینکه روزه دار از فرو دادن آب دهان پرهیز کند.

۱۳۹۴/۴/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...