نسخه چاپی

نصب تندیس حاج احمد در مرز فلسطین اشغالی

عکس خبري -نصب تنديس حاج احمد در مرز فلسطين اشغالي

همزمان با سی امین سالگرد ربایش 4 دیپلمات ایرانی، تندیس حاج 'احمد متوسلیان' و یارانش تحت تدابیر شدید امنیتی و نگرانی گسترده نظامیان صهیونیست در نقطه صفر مرزی لبنان با رژیم صهیونیستی نصب شد.

گزارش نما به نقل از ایرنا، همزمان با برگزاری این مراسم كه با مشاركت مردم منطقه 'مارون الراس' و مقامات حزب الله همراه بود، ارتش رژیم صهیونیستی در طول خط مرزی با لبنان در این منطقه به حالت آماده باش در آمد و حدود 12 خودرو هامر و 50 نظامی اسرائیلی در طول خط مرزی به تحرك در آمدند.

روز چهاردهم تیر ماه 1361 خودرو سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران كه در حمایت پلیس دیپلماتیك لبنان از شهر بندری طرابلس به بیــروت باز می گشت، برخلاف قوانین بین المللی و مصونیت دیپـلمات ها در منطقه 'برباره' توسط مزدوران مسلح تحت امر رژیم صهیونیستی موسوم به 'نیروهای لبنانی' متوقف شد و سه دیپــلمات ایرانی و خبرنگار همراه آنها ربوده شدند.

از آن زمان تاكنون از سرنوشت 'سید محسن موسوی' (كاردار)، 'احمد متوسلـــیان'(وابسته نظامی)'، تقــی رستـــگار مقــدم' (كارمند) و 'كاظم اخوان'(خبرنگار و عكاس ایرنا) خبری در دست نیست.

به همین مناسبت مراسم گرامیداشت سی امین سالگرد ربایش این عزیزان عصر شنبه در 'پارك ایران' واقع در منطقه 'مارون الراس' در نقطه صفر مرزی لبنان با فلسطین اشغالی از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران با حضور 'غضنفر ركن آبادی' سفیر ایران در بیروت، حجه الاسلام پناهیان، خواهر حاج احمد متوسلیان و 'مریم مجتهد زاده' مشاور رییس جمهوری ایران و همسر 'سید محسن موسوی' كاردار ربوده شده سفارت ایران در لبنان، نمایندگان احزاب مختلف و مقامات لبنان و مردم جنوب این كشور برگزار شد.

در این تندیس علاوه بر نماد حاج احمد متوسلیان، تصاویر سه دیپلمات دیگر كشورمان و امام موسی صدر نیز نصب شده است. انگشت این تندیس رو به فلسطین اشغالی است.

** چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی را فراموش نمی كنیم

'عدنان منصور' وزیر امور خارجه لبنان در این مراسم گفت: همانطور كه 34 سال پس از ربایش امام موسی صدر، ایشان را از یاد نبرده ایم و برای آزادی وی تلاش می كنیم، ربایش چهار دیپلمات عزیز ایرانی در خاك لبنان را نیز از یاد نبرده و آنان را فراموش نمی كنیم.

وزیر خارجه لبنان در این مراسم گفت: دولت فعلی و دولت های قبلی لبنان نسبت به سرنوشت دیپلمات های ایرانی كوتاهی نكرده و برای رفع ابهام از این پرونده تمام تلاش خود را كرده اند، اما دولت فعلی به صورت ویژه پیگیر سرنوشت این عزیزان است.

وی افزود: ما با تمام وجود به دلیل مسائل انسانی و اخلاقی سرنوشت برادران ایرانی مان را پیگیری می كنیم و امیدواریم كه بتوانیم پس از سال ها دوری و اسارت، آنها را به دامن خانواده هایشان بازگردانیم.

وزیر خارجه لبنان گفت: نمی توانیم ببینیم خانواده این دیپلمات ها سالها با درد و رنج دائم زندگی كنند، لذا تلاش و تماس های خود در این راستا را ادامه می دهیم.

** پدر و مادرم بدون وداع با احمد از دنیا رفتند

خواهرحاج 'احمد متوسلیان' طی مراسم نصب تندیس برادرش درجنوب لبنان گفت: ما نیز همچون خانواده‌های اسرای فلسطینی و بسیاری از خانواده‌های عرب كه عزیزانشان در زندان‌های رژیم صهیونیستی بسر می‌برند، سال های پر درد و رنجی را سپری كردیم و پدر و مادرم بدون وداع با احمد از دنیا رفتند.

خانم متوسلیان خواهر حاج 'احمد متوسلیان' دیپلمات ربوده شده ایرانی گفت: باعث افتخارم است كه در جمع مجاهدین فلسطینی و لبنانی حضور دارم و در مكانی با شما صحبت می‌كنم كه از نظر سیاسی و استراتژیك، پیام‌های مهمی برای غده سرطانی جهان بشریت یعنی رژیم صهیونیستی دارد.

وی گفت: اقدام غیر انسانی ربایش این عزیزان نقض فاحش حقوق بین‌الملل است كه جرم آن كمتر از جنایات خونبار رژیم صهیونیستی در اردوگاه های فلسطینی صبرا و شتیلا و كشتارهای دیگر از جمله قانای یك و دو و ضاحیه و غزه نیست.

خواهر حاج احمد متوسلیان، موضوع ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان را صرفا یك موضوع ایرانی و لبنانی یا یك جنایت عادی از سوی رژیم اشغالگر قدس ندانست و گفت: این گونه مسایل موضوع توسعه طلبی و تسلط صهیونیسم بین‌الملل بر مقدرات ملل منطقه است و قطعا بی توجهی مدعیان حقوق بشر و نهادهای مسوول به چنین جنایتی، باعث شده تا رژیم صهیونیستی همواره مرتكب این چنین جنایاتی شود.

وی ادامه داد: ملت‌های مسلمان و عرب از رزمندگان مجاهد و مقاوم فلسطینی و لبنانی گرفته تا جوانان رشید ترك در كشتی مرمره و دانشمندان هسته‌ای ایران همگی قربانی ترور و عملیات ربایش رژیم صهیونیستی و مزدوران این رژیم بوده اند.

**سكوت، انفعال و حمایت ازرژیم صهیونیستی قابل تحمل نیست

'مریم مجتهد زاده' مشاور رییس جمهوری ایران مسوولیت ربایش دیپلمات های ربوده شده ایرانی را متوجه رژیم صهیونیستی دانست و گفت: در سایه بیداری اسلامی و خیزش ملت‌ها علیه طرح ها و توطئه‌های صهیونیستی - آمریكائی، سكوت و انفعال و حمایت از این رژیم قابل تحمل نیست.

مجتهد زاده مشاور رییس جمهوری و همسر 'سید محسن موسوی' كاردار ربوده شده سفارت ایران در لبنان طی سخنانی گفت: امروز در سی امین سالگرد ربایش چهار دیپلمات ایرانی به دست عوامل مرتبط با رژیم صهیونیستی، در این نقطه جمع شده ایم تا بار دیگر ندای مظلومیت این عزیزان را كه سال‌ها در زندان‌های رژیم صهیونیستی در بازداشت بسر می‌برند، به گوش جهانیان برسانیم.

وی افزود: ما در این مدت طولانی برای تعیین سرنوشت و بازگشت عزیزان خود تلاش نمودیم و مجموعه قرائن و شواهد متقنی كه به دست آوردیم، تأكید می‌ كند كه عوامل مرتبط با رژیم صهیونیستی بعد از ربایش دیپلمات‌ها آنان را به فلسطین اشغالی منتقل كرده اند.

مجتهد زاده ادامه داد: در بعد بین‌المللی مساله با توجه به اینكه دیپلمات‌ها زنده بوده و در اسارت رژیم صهیونیستی بسر می‌برند، سازمان ملل و نهادهای مسوول بین‌المللی وظیفه دارند با تشكیل كمیته حقیقت یاب بین‌المللی از زندان‌های این رژیم بازدید كرده و مسوولین آن را مورد سوؤال و بازخواست قرار دهند.

وی اظهار داشت: ما به حامیان رژیم صهیونیستی اعلام می‌كنیم كه در سایه بیداری اسلامی از این پس ملت‌ها هستند كه تكلیف این رژیم را در منطقه مشخص خواهند كرد.

مشاور رییس جمهوری ایران گفت: این رژیم بزرگترین تهدید امنیتی و روانی برای جهان بشریت بوده و از این پس نمی‌تواند در پشت حمایت غرب و آمریكا خود را مخفی سازد.

** جامعه بین الملل به وظیفه خود در قبال دیپلمات های ربوده شده ایرانی عمل كند

سفیر ایران در لبنان با اشاره به گذشت 30 سال از ربایش دیپلمات های ایرانی در لبنان گفت: از تمام موسسات و سازمان های بین المللی كه به مساله حقوق بشر اهتمام دارند، می خواهیم كه به وظایف خود در خصوص تعیین سرنوشت این عزیزان عمل كنند.

'غضنفر ركن آبادی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان گفت: سه دهه از زمان این موضوع كاملا انسانی و این جنایت بزرگ یعنی ربایش ظالمانه چهار تن از برادران دیپلمات ما می گذرد.

وی 'احمد متوسلیان'، 'سید محسن موسوی'، 'تقی رستگار مقدم' و 'كاظم اخوان' را نمایندگان ملت ایران در بین مردم لبنان دانست و افزود: این دیپلمات ها پیام آوران محبت، پشتیبانی و حمایت ایران از لبنان در برابر هجوم رژیم صهیونیستی بودند، به ویژه در زمانی كه این رژیم به بیروت، اولین پایتخت عربی پس از بیت المقدس یورش آورد.

ركن آبادی با تاكید بر اینكه این ربایش تمامی توافقنامه های بین المللی را كه ضامن مصونیت سیاسی دیپلمات هاست، زیر پا گذاشت، افزود: رژیم صهیونیستی همچنین با این كار حرمت انسانیت را زیر پا گذاشت.

وی با اشاره به اینكه رژیم صهیونیستی بدترین جنایت ها را در حق دو ملت فلسطین و لبنان و دیگر ملت های عرب همسایه فلسطین انجام داده است، اظهار داشت: این رژیم همچنان تروریسم و آواره سازی مردم را ادامه داده و در راستای یهودی سازی قدس شریف، فلسطین و دیگر مقدسات می كوشد.

سفیر ایران در لبنان با تاكید بر اینكه هم اكنون در مكانی مقدس قرار داریم كه با عطر مجاهدین و با خون پاك شهدای مقاومت دلیرانه لبنان متبرك شده است، گفت: منطقه

'مارون الراس' تمام امت اسلام را سربلند نگاه داشته، دشمن صهیونیستی را به شكست كشانده و زیباترین حماسه های پایداری و مقاومت ملت را به اثبات رسانده است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران مسوولیت جنایت ربایش دیپلمات های خود را متوجه رژیم صهیونیستی می داند و ما با یاری دولت لبنان موفق شده ایم كه سندی رسمی در سازمان ملل به ثبت برسانیم كه اثبات می كند ربودن آنان در منطقه 'البرباره' در سال 1982 میلادی اتفاق افتاده است.

ركن آبادی اظهار داشت: تمامی قرائن و شواهد حاكی از آن است كه این عزیزان همچنان در فلسطین اشغالی به سر برده و در زندان های رژیم اشغالگر صهیونیستی زنده هستند.

وی ادامه داد: لازم است كه به رژیم صهیونیستی فشار آورده شود تا این دیپلمات های ایرانی را آزاد ساخته تا به نزد خانواده های خود بازگردند، چرا كه انتظار این خانواده ها در بازگشت عزیزانشان بسیار طولانی شده است.

سفیر ایران در لبنان سیاست سهل انگارانه و دور از جدیت در پیگیری اینگونه قضایای انسانی را سبب تشویق تعدیگران در ادامه جنایات خود دانست و گفت: این امور باعث می شود كه مجرمان به فعالیت های خود از قبیل ربایش این دیپلمات های ایرانی ادامه دهند كه مانند این حادثه در حق 'امام موسی صدر' و دو همراه ایشان نیز اتفاق افتاده است.

۱۳۹۱/۴/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...