نسخه چاپی

آلن ایر: قبول می‌كنم هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری خطا بود

عکس خبري -آلن اير: قبول مي‌کنم هدف قرار دادن هواپيماي مسافربري خطا بود

آلن ایر در خصوص هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران در سال پایانی جنگ تحمیلی گفت: قبول می‌كنم این خطایی بود كه در اثر این خطا ایرانیان بی‌گناه كشته شدند.

به گزارش نما به نقل از فارس، «آلن ایر» سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا که برای مذاکرات هسته ای در «وین» حاضر شده است، در پاسخ به سوالی درباره حادثه 12 تیر 1367 که موشک هدایت شونده از ناو «یو اس اس وینسس» نیروی دریایی آمریکا به پرواز مسافربری شماره 655 ایران ایر شلیک شد و 290 ایرانی از جمله 66 کودک جان خود را از دست دادند اما آمریکا بعد از گذشت 27 سال هیچ عذرخواهی نکرده گفت: معلوم است که همانطور که گفتید این یک خطای فاجعه بار بود و دولت آمریکا از خانواده های قربانیان عذرخواهی کردند. خارج از آن به این نکته بسنده می کنم بله قبول می کنم که این خطایی بود که در اثر این خطا ایرانیان بی گناه کشته شدند.

در این میان خبرنگار خبرگزاری فارس گفت که این خطای فاجعه بار چه کسی بوده است که «آلن ایر» گفت: اجازه بدهید حرفهایم را تکمیل کنم. دارم صحبت می کنم.

وی در ادامه افزود: خارج از آن، همانطور که رئیس جمهور اوباما و سایر مقامات آمریکایی گفته اند اگر فقط و فقط برگذشته تمرکز کنیم از فرصت ساخت آینده بهتر برای همه ما محروم می شویم از این نظر ما نمی گوییم که باید گذاشته را فراموش کنیم ولی می گوییم که باید به آینده نگاه کنیم و با آینده نگری به اینجا آمدیم تا مشترکا با احترام متقابل و با حسن نیت به سوی یک هدف مشترک پیشروی کنیم؛ یعنی حصول یک توافق جامع نهایی که در چارچوب آن نظام تحریم های هسته ای لغو شود و همچنین علت اصلی این بحران یعنی عدم اطمینان جامعه جهانی در مورد ماهیت برنامه هسته ای ایران رفع شود و اگر ما بتوانیم اطمینان حاصل کنیم که ایران در آینده نمی تواند به بمب هسته ای دسترسی پیدا کند همه ما خوشحال می شویم و به نظر من هر کشور که در این روند و مذاکرات شرکت می کنند می تواند منافع ملی خودشان را پیش برد.

خبرنگار فارس مجدداً تکرار کرد: شما فرمودید که یک خطای فاجعه بار بوده. خطای فاجعه بار چه کسی بوده است؟

وی ادامه داد: همانطور که عرض کردم من پیش شما نیامدم که درباره گذشته صحبت کنم و درباره آن تمرکز کنم. حرف خود را درباره این موضوع گفتم که ضبط صوت آن را ضبط کرده است. اگر مایلید درباره موضوع هسته ای بیشتر صحبت کنید من مایل هستم. همین حرفی که زدم کافی است.

آلن ایر دیگر حاضر نشد پاسخ دهد و تکرار کرد: من حرفم را زدم. این اتفاق فاجعه بار بود. خانم، خانم شما وسط حرف من دوباره سه بار پریدید. با اجازه‌اتون.

خبرنگار فارس ادامه داد: نمی‌خواهید پاسخ بدهید.

آلن ایر ادامه داد: «من پاسخ دادم شما گوش ندادید». وی با ناراحتی گفت: خانم این چه کاری بود که کردید.

۱۳۹۴/۴/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...