نسخه چاپی

16 میلیارد از بیت المال در جیب 10 نفر

عکس خبري - 16 ميليارد از بيت المال در جيب 10 نفر

فصل نقل و انتقالات پر فراز و نشیب و پرماجرای فوتبال ایران سرانجام پنج‌شنبه 22 تیر ماه به پایان رسید. در این مدت حرف و حدیث های زیادی بر سر مبالغی كه تیم ها برای جذب بازیكنان هزینه كردند مطرح شد و علاوه بر ورزشكاران سایر رشته‌ها، حتی نمایندگان مجلس هم به این موضوع معترض شدند.


به گزارش نما تهران امروز نوشت: با این حال آنهایی که بنا داشتند با عبور از مرز رقم های میلیاردی به لحاظ کمی تیم‌های قدرتمندی را برای لیگ دوازدهم ببندند؛ هرگز به این اعتراض‌ها توجه نکردند و بدون درنظر گرفتن قوانین محدود کننده‌ای مثل قانون سقف قرارداد، پای میز مذاکره با ستاره های فصل نقل و انتقالات نشستند. در جمع 10 چهره گرانقیمت فصل نقل و انتقالات به ندرت با ارقام پایین تر از یک میلیارد تومان مواجه می شویم.

آنچه لیگ برتر فوتبال ایران را به لحاظ هزینه در کنار لیگ‌های پرزرق و برق کشورهای عربی حوزه خلیج فارس قرارمی‌دهد اما ناگفته پیداست که از نظر بازدهی و کیفیت خروجی کار هنوز فاصله‌های زیادی وجود دارد. 10 مرد گرانقیمت لیگ‌برتر روی هم رفته نزدیک به 16 میلیارد تومان خرج روی دست فوتبال دولتی ایران گذاشته اند.

1 - ژوزه مانوئل (پرسپولیس- 3/600/000/000): سرمربی پا به سن گذاشته پرتغالی پرسپولیس بدون تردید گرانقیمت‌ترین پدیده فصل نقل و انتقالات فوتبال بود. او ابتدا برای حضور در ایران پنج میلیارد تومان طلب کرد اما رایزنی های باشگاه پرسپولیس بر سر کم کردن این مبلغ سرانجام طرفین معامله را روی رقم سه میلیارد و ششصد میلیون تومان به توافق رساند. هرچند محمد رویانیان

می‌گوید پول ژوزه را با دلار 1200 تومانی پرداخت کرده و به همین دلیل رقم فوق با رقم واقعی تفاوت دارد.

2 - جواد نکونام(استقلال- 3/000/000/000): پیوستن او به استقلال هنوز قطعی نشده اما گفته می شود کار کاپیتان تیم ملی ایران با آبی ها به نقطه پایانی نزدیک شده و او امروز یا فردا قراردادش را در هیات فوتبال تهران ثبت می کند. استقلالی‌ها قصد دارند 500 هزار دلار به باشگاه اوساسونا بابت صدور رضایت نامه نکونام پرداخت کنند. این مبلغ در کنار پولی که نکونام از استقلال درخواست کرده رقم آبی پوش شدن او را به حدود سه میلیارد تومان می رساند. در صورت به وقوع پیوستن این اتفاق جوادنکونام گران‌ترین بازیکن تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران لقب خواهد گرفت.

3 - سید جلال حسینی (پرسپولیس- 1/600/000/000): رقم پیشنهادی رویانیان به قدری اغوا کننده بود که مدافع ملی پوش درنگ نکرد و خیلی زود با تیم جدیدش قرارداد بست. رقم قرارداد سیدجلال حسینی با در نظر گرفتن مزایایی مثل یک دستگاه بی.ام.و X6 به یک میلیارد و ششصد میلیون تومان نزدیک می شود. حسینی برای انتخاب تیم جدیدش معمولا تا روزهای پایانی نقل و انتقالات صبر می‌کرد اما این بار مطمئن بود که هیچ تیمی رقم بالاتری را به او پیشنهاد نمی دهد.

4 - کریم انصاری‌فرد (پرسپولیس- 1/500/000/000) : پرسپولیس، استقلال و سپاهان خواهان او بودند اما باز هم رقمی که رویانیان پیشنهاد داد با آنچه سایر تیم ها روی میز گذاشته بودند قابل مقایسه نبود. انصاری فرد جوان به عنوان سهمیه بازیکنان زیر23 سال به پرسپولیس‌پیوست و صاحب یک میلیارد و پانصد میلیون تومان شد. مي توان گفت هيچ بازيكن ايراني در سن و سال او تاكنون با چنين رقمي به يك تيم داخلي نپيوسته بود. انصاري فرد بعد از امضاي قرارداد اعلام كرد از كودكي پرسپوليسي بوده و پول هيچ نقشي در اين انتخاب نداشته است!

5 - محمدرضا خلعتبري(سپاهان- 1/400/000/000): يكي از آخرين بازيكناني بود كه در فصل نقل و انتقالات با تيم جديدش به توافق رسيد. او ابتدا قصد داشت در امارات بماند اما عدم تمايل تيم هاي اماراتي در استفاده از بازيكن ايراني باعث شد بار ديگر به ليگ برتر برگردد. استقلال، پرسپوليس و سپاهان اين بازيكن را نشانه گرفته بودند و درنهايت تيم اصفهاني با پرداخت رقم باور نكردني يك ميليارد و چهارصد ميليون تومان او را به تور انداخت. به اين ترتيب خلعتبري بابت از دست دادن پيراهن تيم‌هاي كشورهاي عربي حداقل به لحاظ مالي متضرر نشد.

6 - محسن بنگر(پرسپوليس- 1/300/000/000): او و جلال حسيني كه روزهاي خوبي را در خط دفاعي سپاهان سپري كردند با هم با مديرعامل پرسپوليس به توافق رسيدند. رويانيان مصمم بود زوج خط دفاعي سپاهان را قرمزپوش كند و براي رسيدن به اين آرزو حاضر شد رقم نامتعارف يك ميليارد و سيصد ميليون تومان را به يك مدافع 32 ساله به‌نام محسن بنگر بپردازد. محسن بنگر يكي ديگر از بازيكناني بود كه به جاي بخشي از پول مبلغ قراردادش يك دستگاه بي.ام.و دريافت كرد.

7 - سيدمهدي رحمتي(استقلال- 1/000/000/000): يكي از معدود ستاره هاي فصل نقل و انتقالات بود كه به رغم در جيب داشتن پيشنهاد مالي بهتر از تيم هاي ليگ برتري تصميم گرفت در استقلال بماند. گفته مي‌شد باشگاه مس كرمان رقمي نزديك به دو ميليارد تومان را به دروازه‌بان شماره يك تيم ملي ايران پيشنهاد داده اما رحمتي در نهايت با يك ميليارد تومان در استقلال ماندگار شد. او بعد از ثبت قراردادش در هيات فوتبال تهران اعتراف كرد كه سقف قرارداد را رعايت نكرده است.

8 - امير قلعه نويي(استقلال- 1/000/000/000): پس از توافق با استقلال اعلام كرد به خاطر اين تيم از يك پيشنهاد بي سابقه در فوتبال ايران گذشته است. سرمربي فصل قبل تراكتورسازي ابتدا با مس كرمان سر ميز مذاكره نشست اما وقتي با چراغ سبز استقلال مواجه شد مزاياي حضور در اين تيم را به دريافت پول بيشتر ترجيح داد. رقم قرارداد قلعه نويي با استقلال 900 ميليون است كه در صورت قهرماني در ليگ و موفقيت در آسيا مبلغي به عنوان پاداش به آن افزوده خواهد شد.

9 - علي كريمي(پرسپوليس- 900/000/000): پس از توافق با باشگاه ظاهرا قرارداد سفيد امضا كرد و تعيين مبلغ را برعهده مديريت باشگاه گذاشت. رويانيان در گفت و گو با رسانه ها گفت علي كريمي قيمت ندارد و نمي توان هنر او را با پول سنجيد. كريمي در تيم ميلياردرها كمتر از يك ميليارد تومان گرفت و به حدود 900 ميليون تومان رضايت داد اما گفته مي شود قرار است او در برخي از فعاليت هاي تجاري باشگاه هم شريك شود.

10 - محمد قاضي(پرسپوليس- 850/000/000): اولين بازيكني بود كه به تيم كهكشاني پرسپوليس در ليگ دوازدهم پيوست. قرارداد قاضي با ذوب‌آهن به پايان رسيده بود و پيش‌بيني مي شد با توجه به جايگاه خوبي كه در تيم ملي به‌دست آورده خواهان زيادي داشته باشد. با اين حال پيشنهاد رويانيان آنقدر غافلگير كننده بود كه قاضي ترجيح داد در انتظار ساير پيشنهادها نماند. او با هشتصد و پنجاه ميليون تومان قرمزپوش شد.

۱۳۹۱/۴/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...