نسخه چاپی

باید از آل‌سعود به سازمان‌های بین‌المللی شكایت كرد

عکس خبري -بايد از آل‌سعود به سازمان‌هاي بين‌المللي شکايت کرد

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینكه باید از آل‌سعود به سازمان‌های بین‌المللی شكایت كنیم، گفت: قربانی شدن حجاج ناشی از بی‌كفایتی عربستان در اداره حرمین شریفین است.

به گزارش نما، آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به کشته شدن صدها نفر زائر خانه خدا در مناسک حج امسال در سرزمین منا، اظهار داشت:‌ قربانی شدن حجاج مظلوم و دلباخته الهی در روز عید قربان را به ساحت حضرت بقیة الله‌ الاعظم (عج) و آحاد امت اسلامی و خانواده این حجاج بیگناه تسلیت عرض می‌کنیم.

آیت‌الله کعبی ادامه داد: این فاجعه دلخراش در خانه امن الهی و در سرزمین منا رخ داد و این سریال بی‌کفایتی حکام آل سعود را نشان می‌دهد و به طور قطع دولت سعودی مسئولیت آن را بر عهده دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری پیشنهاد کرد که سازمان‌های بین‌المللی و سازمان کنفرانس اسلامی کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهند و گزارشی از این دو حادثه اخیر را که مبتنی بر بی‌کفایتی آل سعود است بررسی کنند.

وی با تأکید بر اینکه دولت سعودی مسئولیت مدنی بین‌المللی و مسئولیت کیفری دارد، افزود: این حادثه در اثر یک امر طبیعی نبوده هر چند که پیش از این دولت عربستان آتش سوزی در خیمه‌ها در صحرای عرفات را به سهل‌انگاری حجاج نسبت می‌داد اما در حادثه روز گذشته منا انتظامات سعودی بسیار ضعیف عمل کردند در حالیکه باید طوری تدبیر می‌کردند که حجاج به صورت انبوه در یک جا جمع نشوند.

آیت‌الله کعبی با بیان اینکه چند پلیس سعودی بیشتر وجود نداشته و از این رو نتوانسته جوابگوی این تعداد از حجاج باشد خاطرنشان کرد: اگر انتظامات قوی در منا و رمی جمرات وجود داشت چنین فاجعه انسانی اتفاق نمی‌افتاد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: ما هم متأسف و هم نگران امنیت حجاج هستیم و از این رو سازمان کنفرانس اسلامی باید در بررسی این دو فاجعه و سریال کشته شدن حجاج که ناشی از بی‌کفایتی آل سعود در اداره حرمین شریفین است ورود کند.

وی تأکید کرد: باید از آل سعود به سازمان‌های بین‌المللی شکایت شود هر چند که محل استقرار سازمان کنفرانس اسلامی در جده و تحت نظر آل سعود است اما کشورهای اسلامی باید خودشان به صورت مستقل نیز چاره‌اندیشی کنند و بی‌تفاوت نباشند.

۱۳۹۴/۷/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...