نسخه چاپی

ادامه كاهش محبوبیت مركل و حزبش در سایه بحران پناهندگان

جدیدترین نظر سنجی نشان داد كه محبوبیت مركل و حزب وی در سایه بحران پناهندگان و هجوم روزافزون آوارگان به این كشور همچنان روند نزولی را طی كرده و باز هم كاهش پیدا كرده است.

به گزارش نما ، تسنیم به نقل از روزنامه آلمانی "دی ولت" نوشت: بعد از اینکه در ماه سپتامبر با هجوم بیش از 200 هزار پناهنده به آلمان این کشور با بالاترین افزایش هجوم پناهندگان در عرض یک ماه مواجه شد دیدگاه های شهروندان آلمانی درباره مهاجران نیز تیره و تار شد.

بر اساس نظر سنجی "اینفراتست دیامپ" که به سفارش "آ ار دی" و روزنامه "دی ولت" انجام گرفته است، ناامنی ها بین شهروندان افزایش پیدا کرده است. در اوایل ماه سپتامبر تنها 38 درصد شهروندان آلمانی بر این عقیده بودند که شمار پناهندگانی که به آلمان می آیند برای آن ها ترس و نگرانی ایجاد می کند و حالا حدود چهار هفته بعد از این نظر سنجی تقریبا 51 درصد آلمانی ها چنین دیدگاهی دارند. احتمالا خشونت های روزافزون در اردوگاه های پناهندگان در این راستا نقش داشته است.

این نگرانی ها در بین شهروندان آلمانی همچنین مواضع مشکوکی را در قبال پناهندگان ایجاد کرده است. بعد از اینکه در اوایل سپتامبر 45 درصد شهروندان اعتقاد داشتند که مهاجران برای دولت آلمان بیشتر مزایا دارد اخیرا یک سوم شهروندان آلمانی چنین دیدگاهی دارند. در مقابل 44 درصد شهروندان آلمانی بر این عقیده اند که معایب مهاجرت ها برای آلمان بیشتر از مزایای آن است.

نارضایتی روزافزون نسبت به مسئله مهاجران همچنین بر میزان محبوبیت دولت آلمان و رئیس آن نیز تاثیر گذاشته است. در حالی که در اوایل سپتامبر 53 درصد از شهروندان آلمانی در مجموع از کار دولت رضایت داشتند در حال حاضر تعداد آن ها به 48 درصد کاهش پیدا کرده است و 51 درصد دید انتقادی نسبت به کار دولت دارند..

این نظر سنجی بار دیگر مانند دیگر نظر سنجی های گذشته کاهش محبوبیت برای صدر اعظم آلمان را نشان می دهد. در حال حاضر تنها 54 درصد از آلمانی ها از کار مرکل راضی هستند که پایین ترین ارزیابی برای صدر اعظم آلمان از دسامبر سال 2011 محسوب می شود.

البته دیگر سیاستمداران آلمانی نیز محبوبیت خود را از دست داده اند. از جمله میزان محبوبیت اشتاین مایر با هفت درصد کاهش به 65 درصد، وزیر دارایی آلمان با پنج درصد کاهش به 64 درصد و وزیر دفاع آلمان نیز با شش درصد کاهش به 39 درصد رسیده است.

در این میان بخصوص حزب افراط گرای ضد یوروی جایگزینی برای آلمان با درخواست های خود برای مرزهای امن تر و مهاجران کم تر از این شرایط سود می برد. به گونه ای که اگر روز یکشنبه انتخابات پارلمانی در آلمان برگزار شوداین حزب راست افراطی با کسب شش درصد آراء به پارلمان راه می یابد. در حالی که حزب سوسیال دموکرات و احزاب متحد مسیحی نسبت به ماه قبل با رکود مواجه بوده اند.

۱۳۹۴/۷/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: